Chińczycy uruchamiają własny GPS

Chińczycy uruchomili ostatniego z satelitów, który ma pomóc krajowi stworzyć własny system GPS niezależny od amerykańskiej technologii. Sieć znana jest pod nazwą Beidou.

Beidou działa od prawie dwóch dekad i jest znaczącym krokiem dla chińskich ambicji kosmicznych oraz technologicznych. Chiński GPS jest konkurentem należącego do rządu USA systemu pozycjonowania, który jest szeroko stosowany na całym świecie. W wypowiedzi dla serwisu CNBC, eksperci powiedzieli iż korzystanie z Beidou przez Chińczyków ma przełożyć się na ich niezależność oraz jest ambicją do zwiększenia chińskiego wpływu technologicznego na świecie. Start ostatniego satelity umożliwiającego pełne uruchomienie systemu odbył się w Pekinie.

Była to druga próba uruchomienia sieci nawigacyjnej po pierwotnym przełożeniu z powodu problemów technicznych.

Reklama

Beidou oficjalnie rozpoczęło kształtowanie się pod koniec lat 90 - pierwsza wersja systemu była wykorzystywana od 2000 roku zapewniając zasięg satelitarny dla chińskich usług. Chińczycy chcieli jednak ulepszyć swoje rozwiązanie i tym samym opracowali drugą generację Beidou - została ona stworzona w 2012 roku i obejmowała usługi przeznaczone dla Azji i Pacyfiku.

Teraz, trzecia generacja satelitów ma pozwolić na zapewnienie globalnej sieci, niezależnej od GPS i GLONASS. Chińczycy nie poinformowali jeszcze, kiedy dokładnie będzie można skorzystać z Beidou niezależnie od regionu świata. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | GPS | Beidou
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy