Adresy IP na wyczerpaniu

Pula adresów, których ogólna suma sięga około 4 miliardów topnieje w oczach. Agencja Number Resource Organisation (NRO) ogłosiła, że do dyspozycji zostało mniej niż 5 proc. adresów IPv4. Przyszłością jest protokół nowej generacji IPv6. Czy uda się wprowadzić go na czas?

Analitycy z Wall Street szacują, że w 2020 roku na świecie może być 10 miliardów mobilnych urządzeń z dostępem do internetu. Każde z nich potrzebuje adresu IP, aby łączyć się z siecią. Informatycy, którzy pracowali nad protokołem IP w latach siedemdziesiątych XX wieku nie przewidzieli z jak wielką ilością urządzeń potrzebujących adresu będziemy mieli do czynienia już pod koniec wspomnianego stulecia.

Popularność internetu wymogła poszukiwanie innego rozwiązania. Stał się nim protokół IP wersji 6, zwany także protokołem IP Nowej Generacji. Jest to obecnie przyszłość Internetu. IPv6 daje niebotycznie większą przestrzeń adresową niż stosowany obecnie IPv4 (2 do 96 potęgi razy większą) oraz wprowadza wiele usprawnień w samym protokole. Pozwoli to na utrzymanie dalszej, bardzo wysokiej dynamiki rozwoju internetu.

Reklama

Wprowadzenie IPv6 nie jest rzeczą prostą. Nowy protokół wymaga zapewnienia odpowiedniej infrastruktury i mechanizmów przydzielania adresów. Jeden z polskich dostawców usług internetowych, home.pl postanowił odpowiednio wcześnie zadbać o implementacje nowej technologii. - Naszym założeniem było spójne zrealizowanie procesu implementacji. Już podczas wymiany szkieletu sieci dwa lata temu wprowadziliśmy sprzęt obsługujący protokół IPv6. Chcemy, aby w momencie kiedy będzie to konieczne przekazać naszym klientom w pełni funkcjonalną technologię, a nie korzystać z rozwiązań przygotowanych na szybko i po łebkach- wyjaśnia główny architekt systemu home.pl, Stefan Jurczyk. Jest to bardzo dobra wiadomość dla klientów szczecińskiej firmy ponieważ według szacunków wyczerpanie puli adresów IPv4 nastąpi już w 2011 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: IPv6 | Internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy