5G Ready - Play startuje z superszybką siecią komórkową

Operator Play wystartował z kampanią reklamową o nazwie 5G Ready. Co kryje się za tym terminem? Superszybki internet mobilny, ale aby z niego skorzystać, należy spełniać odpowiednie warunki techniczne. Jednocześnie operator zapowiedział pierwsze testy właściwej sieci 5G.

Określenie "5G Ready" nie oznacza, że sieć Play wystartowała z ofertą 5G. To forma zabiegu marketingowego, a zarazem poinformowanie użytkowników o tym, że w ofercie operatora znalazł się internet mobilny z szybkością około 80-100 Mb/s, który potrafi osiągając nawet 300-500 Mb/s w optymalnych warunkach (dane dostarczone przez Play).

Temat 5G jest obecnie na ustach wszystkich, szczególnie po zakończeniu największej imprezy telekomunikacyjnej świata - MWC 2019 (więcej informacji tutaj), dlatego wykorzystanie przez operatora terminu "5G Ready" nie zaskakuje. 

Reklama

Play twierdzi, że jest gotów na wdrożenie technologii 5G, zapewniając, że do końca roku operator wystartuje z sześcioma testowymi miejscami w Polsce, gdzie będzie można przetestować właściwe 5G.

W 2018 roku Play zbudował aż 1316 nadajników, czyli obecnie zgodnie z planem ma ponad 7000, a do końca 2021 roku będzie miał 9500 stacji roboczych. Pozwoli to na wyłączenie roamingu krajowego i uniezależnienie się tym samym od pozostałych operatorów.

Obszary z 5G Ready Play stanowią 15 proc. sieci operatora w całej Polsce.

5G Ready korzysta z następujących technologii:

         MIMO4x4 - (mutiple-input and multiple-output) - czyli zwiększenie liczby anten odbierających i wysyłających sygnały, technologia ta pozwala na zwiększenie prędkości transmisji danych.

         Agregacja pasm, czyli łączenie pasm, umożliwia korzystanie z internetu z jeszcze większą prędkością

         Modulcja (256QAM) - Quadrature Amplitude Modulation - umożliwia wysyłanie większej ilości danych w tym samym czasie, co oznacza, że wysyłając plik lub pobierając zdjęcia z internetu, wyślemy je i pobierzemy szybciej niż wcześniej lub będziemy mogli pobrać lub wysyłać jeszcze większe pliki w tym samym czasie, w którym do tej pory wysyłaliśmy te mniejsze.

         Synchronizacja fazy jest potrzebna do dynamicznego współdzielenia częstotliwości pomiędzy technologiami,  łagodzenia i eliminowania zakłóceń w sieci, a także możliwości korzystania z zasobów dwóch stacji bazowych naraz.

           Cloud Air pozwala na dynamiczne dzielenie tego samego pasma pomiędzy różnymi technologiami (np. LTE i GSM) - jest to przesuwanie zasobów sieciowych w zależności od zapotrzebowania na daną technologię.

Co potrzeba, aby korzystać z 5G Ready?

- trzeba znaleźć się w zasięgu nadajnika 5G Ready,

- posiadać smartfon lub mobilny router, które są rekomendowane. Na początek są to następujące modele: Samsung Galaxy  S10E, Samsung Galaxy  S10, Samsung Galaxy S10+, LG V30, LG G7 ThinQ, LG V40, Sony XPERIA XZ3, Huawei P20, Huawei P20 Pro, Huawei Mate 20 Pro, Apple iPhone XS, Apple iPhone XS Max oraz router wifi: Netgear Nighthawk. Wszystkie prezentowane w ostatnim czasie flagowce wiodących producentów spełniają wymagania  5G Ready.


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy