14 lipca wysłany zostanie ostatni telegram

Po 279 latach od wynalezienia telegrafu przez Claude'a Chappe, 14 lipca ostatni kraj korzystający z tej usługi na tak szeroką skalę, wyśle swój ostatni telegram. Stop.

Indyjska firma Bharat Sanchar Nigam Limited zaprzestanie wysyłania telegramów w połowie lipca. W zeszłym roku ostatnia duża firma korzystająca z tradycyjnych telegramów straciła przez ten starodawny system komunikacji 23 mln dolarów - czytamy w serwisie Fox News. - Przez SMS-y i smartfony ta usługa stała się zupełnie zbyteczna - tłumaczy Shamim Akhtar, dyrektor zarządzający komórką BSNL odpowiedzialną za telegramy. Nie wiadomo, jak będzie brzmieć ostatnia informacja wysłana przez Bharat Sanchar Nigam Limited. Jak na tak archaiczną usługę - Indie były ostatnim krajem, który na tak "szeroką skalę" korzystał z telegramów.

Poczta Polska zrezygnowała z dostarczania telegramów w listopadzie 2002 roku. Co ciekawe, obecnie można wysłać Telegram Pocztowy, który jest przesyłany do pocztowej placówki oddawczej. Nadal można zlecić doręczenie telegramu na specjalnym blankiecie ozdobnym. Według cennika z 19 kwietnia 2013 roku, wysłanie telegramu mającego do 160 znaków kosztuje 43,05 zł (brutto). Telegram pocztowy doręczany przez kuriera w terminie do 6 godzin od nadania do doręczenia w miejscowym i pozamiejscowym obszarze doręczeń.

Claude Chappe wynalazł telegraf w 1794 roku, aczkolwiek nie było to urządzenie przypominające późniejsze telegramy - rozwiązanie zostało oparte na systemie semaforów, które pełniły role przekaźników informacji.  Pierwsze telegrafy elektryczne powstały w 1837 roku dzięki sir Charlse'owi Wheatstone'aowi oraz sir Williamowi Cooke'owi. W tym samym roku Samuel Morse stworzył pierwszy amerykański telegraf - korzystał on z alfabetu Morse'a. To właśnie to rozwiązanie stało się standardem wykorzystywanym przez kolejne lata. Stop.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Telegram | Indie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy