Symfonia na GameBoya

Polscy muzycy trafili dziś na czołówki serwisów technologicznych. A wszystko za sprawą grupy młodych polskich artystów. Wystąpili oni w Bostonie z recitalem, podczas którego muzyka techno została wykonana na nietypowych instrumentach. Muzycy odtwarzali "piski" wydobywające się z... sześciu konsol GameBoy Advance, podłączonych do miksera. Wszystko odbywało się w "oświetleniu" generowanym także przez konsole i przepuszczonym przez projektory multimedialne. Artyści zapowiadają nagranie w marcu 2005 kompaktu zawierającego ich konsolowe utwory. Na razie muzyka grupy jest dostępna tylko w sieci.

Konsola GameBoy Advance kosztuje w Polsce ponad 350 zł. Jest to cena przekraczająca często możliwości finansowe młodego, startującego muzyka. Szóstka Polaków miała jednak szczęście - ich sponsorem został polski oddział firmy Nintendo.

Twórcą i animatorem grupy jest Jarosław Kujda. Od dziecka interesował się konsolami i muzyką elektroniczną. - Nie chcemy być "zespołem jednego przeboju". Tworzymy muzykę eksperymentalną, a nasze występy bliższe są raczej jazzowym jam sessions niż estradowym występom.

Nie jesteśmy też nostalgikami tworzącymi muzykę na starych komputerach, jak Commodore 64 czy Spectrum. Dla nas ważniejsza jest muzyka niż narzędzie. Za każdym razem improwizujemy, tworząc "rytmiczny hałas". Chcemy dawać cztery, pięć koncertów rocznie - mówi lider grupy.

Muzyka zaprezentowana przez Polaków spotkała się z przeciwstawnymi odczuciami słuchaczy. Jedni rozpływają się w zachwytach, inni nazywają to pseudosztuką - informuje serwis BBC.

Reklama

Najbliższy występ grupy, znanej bardziej za granicą niż w Polsce, przewidziany jest na 16 stycznia 2005 roku w Katowicach. Muzykę na GameBoy'ach (z koncertów w Paryżu i Duesseldorfie) w postaci plików MP3 znajdziesz na stronie: http://gameboyzz.com/mp3.htm

To nie pierwsze nietypowe zastosowanie sprzedanej w prawie 60 milionach egzemplarzy konsoli. GameBoy wykorzystany już został jako: anestezjolog, puderniczka dla dziewczyn, telefon, odtwarzacz MP3, maszyna do szycia i w wielu innych zastosowaniach.

Dowiedz się więcej na temat: mp3 | muzycy | muzyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy