Netbook czy notebook? Co wybrać?

W minionym roku na polskim rynku zadebiutowała nowa kategoria komputerów przenośnych kryjąca się pod nazwą netbook. Od razu spowodowała ona, głownie za sprawą ceny, spore zamieszanie na rynku. Pytanie, przed którym staje teraz wielu konsumentów brzmi - Netbook czy notebook? Co wybrać?

Netbook nie jest tym samym co ultra przenośny notebook. Nie jest to bynajmniej jedynie kwestia wielkości ekranu - na rynku pojawiają się już netbooki 12 calowe - różnica tkwi w komponentach. W obu przypadkach szybkość procesora, czas dostępu do danych zapisanych na dysku twardym, jak również wydajność grafiki to zupełnie różne kategorie.

Na pierwszy rzut oka to faktycznie jakby pomniejszony notebook, a przy tym całkiem tani. Dlaczego zatem ultra mobilny Sony Vaio kosztuje kilka razy więcej? Bo nie ma nic za darmo - netbook nie ma wysokowydajnych wielordzeniowych procesorów czy obudowy ze stopu magnezu. Również możliwości rozbudowy są bardzo ograniczone.

Reklama

W małych netbookach niemal wszystko jest małe. Małe są ekrany, małe są klawiatury, a mniej energochłonne podzespoły - mniej wydajne. Tym samym możliwości też są nieco ograniczone. Wszystko to sprawia, że miniaturowe komputery nie nadają się do wszystkich zastosowań. Jednak w parze ze skromnym wyposażeniem idzie względnie niska cena, co w powiązaniu z małymi gabarytami tworzy tandem, który może zainteresować.

Z drugiej strony warto zwrócić uwagę, że w przypadku ultraprzenośnych notebooków nie trzeba już płacić ekstra "premii" za małe rozmiary i wagę. Obok drogiej Toshiby Portege pojawiły się bowiem relatywnie tanie (3-4 tysiące zł) notebooki firm Samsung, Asus czy MSI. Co więcej netbook HP Mini Note PC jest praktycznie w tej samej cenie co "pełnokrwisty" notebook Acer Aspire 2930Z, wyposażony w mocny procesor Intel Core 2 Duo i większy wyświetlacz .

Zapewne będą zdarzały się przypadki, gdy nabywca wybierze netbooka zamiast sprzętu o większej mocy i lepszych parametrach z uwagi na cenę, a nie sposób w jaki zamierza korzystać z komputera. Ale stwierdzenie, że netbooki wygrają z laptopami to na pewno gruba przesada.

Istotne różnice

Po pierwsze - ekran

Korzystając z typowego laptopa z wyświetlaczem 14,1-15,4 cala bez problemu można obejrzeć film, a czytanie tekstu nie wymaga mrużenia oczu. Te same zadania na ekranie o przekątnej poniżej 12 cali mogą przyprawić o ból głowy.

Po drugie - pocesor

Nawet przy tak banalnym zadaniu jak przeglądanie stron www procesor odgrywa dużą rolę gdyż wpływa na szybkość przetwarzania zawartości. Każdy użytkownik wie, że strony bogate w treści multimedialne jak YouTube (flash i javascript) wczytują się zdecydowanie dłużej niż wikipedia czy forum dyskusyjne. Słaby procesor może nie poradzić sobie w przypadku zbyt wielu otwartych zakładek w przeglądarce. O filmach HD nie wspominając.

Po trzecie - grafika

Jeżeli komputer ma służyć do obróbki grafiki, filmów i gier - można netbooka ominąć szerokim łukiem. Niestety grafika nie jest jego silną stroną, a mały ekran również nie zachęca do korzystania z multimediów. W tym przypadku nawet notebook z niższej półki okaże się zdecydowanie lepszy.

Po czwarte - waga

W tej konkurencji netbook w zasadzie jest nie do pobicia - waży połowę mniej niż typowy laptop, mniej więcej 1,5kg (wraz z zasilaczem). Tym samym w pełni pasuje do definicji komputera mobilnego. Na rynku są co prawda notebooki (np. Toshiba Portege R 500) równie lekkie, jednak cena jest wielokrotnie wyższa.

Praca na komputerze wyposażonym w mały ekran i równie nie wielką klawiaturę nie jest komfortowa. Zatem netbook raczej nie sprawdzi się jako komputer podstawowy, a nawet drugi - lecz może trzeci, który leży na półce i czeka na wypad w teren. Mimo że netbooki nie są demonami prędkości, to nadal są to komputery, na których wszędzie można skorzystać z sieci, popracować nad dokumentem. Reasumując: wszystko zależy od użytkownika i jego potrzeb.

Warto wiedzieć:

Notebook lub laptop to komputer przenośny który zazwyczaj posiada:

- Wyświetlacz o przekątnej 12 cali lub większej

- Procesor Intel Pentium Dual-Core, Core 2 Duo

- Kartę grafiki wbudowaną na płycie głównej lub dodatkową

- Wagę 1,9 kg i więcej.

Netbook to mniejszy wariant notebooka - pionierem była firma Asus z modelem Eee PC 700. Obecnie każdy szanujący się producent ma w swej ofercie komputery typu netbook. Ich typowa charakterystyka obejmuje:

- Wyświetlacz o przekątnej poniżej 12 cali

- Procesor - najczęściej - Intel Atom N270 1.6GHz

- Kartę grafiki wbudowaną na płycie głównej (najczęściej Intel GMA 900/950)

- Wagę poniżej 1,1kg.

Robert Kamiński

Źródło informacji

Komputer w Firmie
Dowiedz się więcej na temat: ekran | komputery | komputer | Intel | Procesor | netbook
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy