Nowy rodzaj światłowodu

Naukowcy z MIT-u opracowali właśnie przewody światłowodowe, które reagują na różnicę ciśnienia i zależnie od tego zmieniają swoje właściwości - donosi magazyn "Technology Review" w wydaniu online. Chcemy podnieść złożoność i wyrafinowanie włókien optycznych - mówi Yoel Fink, specjalista od materiałoznawstwa na MIT.

Nie da się już pomyśleć o telekomunikacji czy medycynie bez kabli światłowodowych. Dla wielu inżynierów ich wadą jest jednak to, że są to statyczne elementy, które przesyłają jedynie fotony. Naukowcy z MIT-u opracowali właśnie przewody światłowodowe, które reagują także na różnicę ciśnienia i zależnie od tego zmieniają swoje właściwości.

Zespołowi Finka udało się już zastosować we włóknach optycznych materiały światło- i termoczułe oraz użyć ich w kamerach. Teraz naukowcy wkomponowali we włókna polimer piezoelektryczny. Jego molekularna struktura zamienia sygnał elektryczny na odkształcenia mechaniczne i odwrotnie, dzięki czemu zmienia się grubość światłowodu. Z takich wielofunkcyjnych włókien mogą więc powstawać zarówno czujniki medyczne, jak i wyświetlacze danych dla inteligentnych tekstyliów.

Trudność w konstruowaniu włókien złożonych z wielu komponentów polega na dokładnym dopasowaniu różnych warstw. Poza tym podczas produkcji muszą panować odpowiednie warunki, aby materiały charakteryzowały się pożądanymi właściwościami. W tym celu grupa Finka opracowała metodę, w której najpierw tworzy się grudki z polimerów i metali, a następnie rozciąga się je na włókna o długości wielu kilometrów.

Reklama
HeiseOnline
Dowiedz się więcej na temat: naukowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy