Nokia: Ikony wyczuwalne dotykiem

Magazyn "New Scientist" twierdzi, że Nokia w jednym z prototypów smartfonu N900 zastosowała technologię sprawiającą, iż ikony na ekranie stają się wyczuwalne dotykiem.

Mechanizm działa na zasadzie elektrowibracji. W przypadku tego zjawiska receptory czuciowe skóry interpretują napięcie przemienne, pojawiające się w przewodniku (metalu) umieszczonym pod cienką warstwą izolacyjną, jako wypukłości powierzchni. Im wyższa jest częstotliwość zmian napięcia, tym gładsza wydaje się powierzchnia.

Taki efekt, opisany już w 1953 roku, polega na zróżnicowanym przyciąganiu elektrostatycznym między metalem a głębokimi warstwami skóry. Nokia wywołuje to zjawisko, używając dwóch cienkich powłok nałożonych na ekran. Pierwsza z nich to przezroczysty przewodnik z tlenku indowo-cynowego (ITO), a drugą stanowi (również przezroczysty) izolator z tlenku hafnu.

Reklama

Gdy przez warstwę tlenku indowo-cynowego przepływa prąd przemienny o częstotliwości od 50 do 200 herców, palec spoczywający na ekranie dotykowym jest przyciągany z siłą zależną od szybkości zmian prądu. Daje to wrażenie dotykania mniej lub bardziej szorstkiej powierzchni.

Nokia zgłosiła wprawdzie tę technologię do opatentowania już w 2008 roku, ale wciąż nie jest gotowa do zastosowania jej w urządzeniach produkowanych seryjnie. Pierwszą przeszkodą jest to, że na razie tylko jeden obiekt na ekranie może mieć powierzchnię wyczuwalną dotykiem. Poza tym - jak twierdzi Piers Andrew z działu badań fińskiego potentata - dla większości ludzi nawet niewielkie elektrowstrząsy bywają nieprzyjemne. Mechanizm elektrowibracji jest też trudny do kontrolowania, ponieważ przewodność skóry jest cechą indywidualną, a do tego u każdej osoby ulega ciągłym zmianom.

HeiseOnline
Dowiedz się więcej na temat: mechanizm | Nokia | ikony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy