Iran planuje uruchomić własny, kontrolowanej przez państwo, wewnętrznej sieci typu internet. Wygląda jednak na to, że plany te zostały odłożone, przynajmniej na kilka miesięcy.
Mahmud Ahmadineżad, prezydent Iranu, chce mieć własny internet /AFP
Pięknie zapakowane iPady i iPhone'y, które lądują na półkach sklepowych całego świata, rodzą się z niewyobrażalnej harówki. To, czego nie widać gołym okiem, to tysiące godzin pracy ludzi składających dla wielkich koncernów podzespoły do sprzedawanych za krocie gadżetów. Czy tak wygląda niewolnictwo XXI wieku? więcej »
Strona internetowa Payvand.com donosi, że minister Iranu ds. komunikacji, Rezy Taghipour, poinformował o planach otwarcia "narodowego internetu" dopiero w czerwcu. Wcześniej przedstawiciele rządu informowali o planach otwarcia irańskiej sieci w lutym.
Tymczasem, rząd Iranu po raz kolejny wprowadził ograniczenia na dostęp do internetu swoim obywatelom. Zaledwie kilka dni po zamknięciu dostępu do poczty elektronicznej i popularnych aplikacji webowych, mieszkańcy nie mogą uzyskać dostępu do zewnętrznych stron internetowych.
Według agencji Reutera, efekt blokady jest jeszcze poważniejszy niż dotychczasowe, ponieważ obywatele nie mają również dostępu do stron internetowych z protokołem SSL. Niektórzy Irańczycy starali się korzystać z połączeń VPN w celu uzyskania dostępu do zewnętrznej sieci, jednak - zgodnie z anonimowymi doniesieniami od Irańczyków, połączenia VPN nie działają.
Do tej pory rząd Iranu nie skomentował odłączenia internetu. Niektórzy spekulują, że w ten sposób rząd pozbawia opozycji możliwości do prezentacji swoich postulatów przed wyborami parlamentarnymi, które są zaplanowane na 2 marca.
~debilofil
Iranie mając możliwość włamania się z zewnątrz do ich poczty (czy czytając pocztę ich jak mają n...
~bgt
~AMF
amerykańskimi firmami (i mediami) jak prc. Wtedy bez problemu wiedziałby kogo posłać do obozu pr...
~Igor
zapiszą strony, które odwiedzamy?
~wieiksea
przywódcy religijni to banda zbirów,uważam ze mało kto jak islam zasługuje na zapomnienie i nic...
~Łukasz 18
~wd
~e
wolnosci slowa ? on nam dostepu n ie odetnie, woli wprowadzic acta bis po cichu,jak przycichnie ...
~qwe
przechowywania gdzie kto wchodzi, później cenzura a później całkowite odseparowanie, totalitaryz...
~Lukas
dodaj komentarz »wszystkie wątki »