Witajcie w e-świecie

Codziennie wysyłasz e-maile, e-dzienniki właśnie wkraczają do polskich szkół, a podróżujący do pracy tramwajem coraz częściej zamiast tradycyjnej książki wyciągają z plecaka e-booki. Trudno oprzeć się wrażeniu, że czeka nas e-przyszłość w nowym e-świecie. Jakie jeszcze elektroniczne rozwiązania mogą człowiekowi ułatwić życie?

Przyszłość należy do internetu i komunikacji elektronicznej. Z czasem e-świat będzie się stawał coraz większy, a najnowsze technologie już dziś pomagają nam w rozwiązywaniu codziennych problemów - w szkole, w urzędzie czy w banku.

E-szkoła

E-dzienniki to prawdziwa ulga dla zmęczonych papierkową pracą nauczycieli. - W rzeczywistości nie chodzi tu tylko o wystawianie ocen za pomocą komputera, ale cały system oprogramowania dla szkół, który umożliwia rejestrowanie i porządkowanie danych na temat ucznia - mówi Adam Lasota, dyrektor sprzedaży MIS S.A., spółki zajmującej się oprogramowaniem firm i instytucji.

Dzięki temu systemowi rodzice mogą na bieżąco sprawdzać, czy ich dziecko jest w szkole i jakie dostaje oceny, bez konieczności dzwonienia do nauczycieli. Często o złych wynikach czy przewinieniach powiadamiani są drogą SMS-ową.

Z takiego rozwiązania mniej cieszą się sami uczniowie - nie ma już możliwości, by wagary lub jedynka z kartkówki zostały ujawnione dopiero na wywiadówce.

Rosnącą popularnością cieszą się także kursy e-learningowe. Ich uczestnicy zdobywają zazwyczaj wiedzę za pośrednictwem internetu, czyli bez konieczności wychodzenia z domu.

Reklama

Czasem e-learning stanowi jedynie uzupełnienie "tradycyjnego" nauczania poprzez wykorzystanie komputerów.

E-firma

Pieniądze w formie elektronicznej nikogo już chyba nie dziwią, bo korzystamy z nich, płacąc chociażby kartą w hipermarkecie. Podobnie jest z biznesem internetowym.

Choć e-commerce (handel elektroniczny) dotyczy także sprzedaży za pośrednictwem telefonu i telewizji, to jednak najczęściej kojarzony jest z internetem. Wirtualni przedsiębiorcy podkreślają, że w tego typu interesach najważniejszy jest pomysł.

Stronę internetową może założyć każdy - sztuka polega na tym, by można było na niej zarobić.

"E-" są także firmy, które podobnie jak e-szkoły, postawiły na elektroniczne zarządzanie informacją. W ten sposób funkcjonują sprawniej i czas do tej pory poświęcany na segregowanie, odnajdywanie i przesyłanie dokumentów mogą poświęcić na inne obowiązki.

E-urząd

Wizyta w urzędzie to jedna z największych zmor każdego z nas. Na szczęście, dzięki wprowadzeniu innowacyjnych rozwiązań, w wielu z nich wielogodzinne stanie w kolejce to przeszłość.

- Dużym ułatwieniem dla petentów są serwisy SMS-owe - mówi Adam Lasota. - Przykładowo, składamy w urzędzie wniosek o wydanie dowodu osobistego. Zamiast co jakiś czas sprawdzać osobiście lub telefonicznie, czy dokument został wydany, zostaniemy o tym powiadomieni SMS-em.

SMS-y to tylko kropla w morzu możliwości, jakie daje wdrożenie w urzędzie systemu elektronicznego obiegu informacji. Jego zalety wyliczać można by długo, dość dodać, że to także konkretne ułatwienia pracy dla urzędników i ogólne usprawnienie funkcjonowania instytucji.

Od 2011 roku będzie można korzystać z elektronicznych dowodów osobistych. Ogromnie ułatwi to funkcjonowanie m.in. e-administracji.

- Cały sekret e-dowodu tkwi w znajdującym się w nim mikroprocesorze, który będzie odpowiedzialny między innymi za uwierzytelnianie podpisu elektronicznego - tłumaczy Lasota. - Ułatwi to m.in. załatwianie urzędowych spraw przez internet - dodaje.

E-transport

Nie chodzi o podróżowanie drogą elektroniczną, bo takie chyba nigdy nie zastąpi rzeczywistego, ale raczej o środki je ułatwiające.

Jednym z nich są e-bilety, które coraz częściej pojawiają się w przypadku połączeń lotniczych. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla zapominalskich, ale e-biletu nie można też ani zgubić, ani ukraść.

E-państwo?

Czy w przyszłości będzie możliwy wybór prezydenta, parlamentarzystów oraz samorządowców bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem internetu?

Choć wprowadzenie e-dowodu i e-podpisu to z pewnością ważny krok w kierunku e-wyborów, to jednak droga do nich jeszcze daleka.

Pojawianie się coraz to nowych elektronicznych ułatwień pozwala mimo to przewidywać, że e-rewolucja nie ominie także polityki.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyszłość | dzienniki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy