"Tak się bawią 18-latki na domówkach" czyli kolejne wyłudzenia z użyciem Facebooka

Wtorek, 22 października 2013 (12:02)

Polscy użytkownicy Facebooka powinni uważać bowiem na portalu społecznościowym pojawił się kolejny przypadek oszustwa. Jak informuje serwis Niebezpiecznik, cały przekręt opiera się na publikowaniu "szokujących wiadomości" i wyłudzeniu pieniędzy poprzez subskrypcję SMS. Lepiej omijać fałszywy news zatytułowany jako "Tak się bawią 18-latki na domówkach".

Zdjęcie

Tak wygląda wiadomość opublikowana na profilu osoby zainfekowanej scamem. Źródło: Niebezpiecznik.pl /instalki.pl
Tak wygląda wiadomość opublikowana na profilu osoby zainfekowanej scamem. Źródło: Niebezpiecznik.pl
/instalki.pl

Reklama

Na profilach zainfekowanych osób pojawia się link do przykuwającego uwagę newsa pod tytułem "Tak się bawią 18-latki na domówkach". Całość przyozdobiono bardzo pikantnym zdjęciem. Kliknięcie w link z filmem powoduje przeniesienie na fikcyjną stronę informacyjną wiadomości-fakty.pl. Zamieszczono na niej kilka zdań na temat zajścia oraz okno flash wyglądające jak webowy odtwarzacz filmów. Oszuści informują, że film przeznaczony jest tylko dla pełnoletnich, a jego odtworzenie będzie możliwe po podaniu numeru telefonu, na który przesłany zostanie kod aktywacyjny.

W rzeczywistości chodzi o wyłudzenie numeru na który przysyłana będzie subskrypcja SMS, a jej koszt wynosi 2,46 PLN / dzień z VAT. Zasady usługi subskrypcji Badabee opisano "drobnym druczkiem" w oknie odtwarzacza. Po wprowadzeniu numeru telefonu użytkownik otrzymuje PIN, a przez wprowadzenie go na stronie potwierdza zaakceptowanie regulaminu serwisu. Każdy dzień to ponad 2 zł więc łatwo policzyć, że w miesiąc można stracić z konta nawet 73 zł!

Zdjęcie

Fikcyjna strona informacyjna wiadomości-fakty.pl /instalki.pl
Fikcyjna strona informacyjna wiadomości-fakty.pl
/instalki.pl

Co zrobić gdy usługa została już aktywowana? Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w opisie subskrypcji, dezaktywacji można dokonać poprzez wysłanie bezpłatnego SMS o treści STOP BD pod numer 60235.

Oszuści znaleźli bardzo prosty sposób na rozpowszechnianie filmiku na Facebooku. Po wejściu na stronę wyświetla się okienko z prośbą o akceptację polityki Cookies. Weryfikacja polega na wpisaniu nazwy miasta. Oczywiście pole to jest sfałszowane, a kryje się pod nim formularz dodawania komentarza na Facebooku. W ten sposób na profilu zupełnie nieświadomej ofiary pojawi się link do gorącego filmiku.

Artykuł pochodzi z kategorii: Internet

Źródło informacji

instalki.pl

Zobacz również

  • Biometryczna weryfikacja od Intela i McAfee. Zwykłe hasła odchodzą do lamusa?

    Zdaniem Kirka Skaugena, starszego wiceprezesa Intela, przeciętny użytkownik musi zapamiętać około 18 haseł do kont czy usług. Tak duża liczba rozmaitych fraz, kodów czy kluczy może być... więcej