Obama wydał rozkaz cyberataku na Iran

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama miał w 2010 roku wydać rozkaz cybernetycznego ataku na irańskie ośrodki wzbogacania uranu - wynika z informacji dziennika "New York Times".

Rewelacje "New York Times" po raz kolejny potwierdzają to, co przypuszczano od kilkunastu miesięcy - to USA oraz Izrael celowo stworzyły komputerowego robaka Stuxnet, aby sparaliżować nuklearne ambicje Iranu. Cyfrowa broń miała jednak wydostać się spod kontroli. Według informacji dziennika, w momencie utraty kontroli nad Stuxnetem Obama miał zapytać swoich doradców "Czy nie powinniśmy tego wyłączyć?". Do tego momentu robak wykonał swoje zadanie, skutecznie uszkadzając centryfugi w irańskich elektrowniach atomowych.

Dopiero co odkryte zagrożenie, które pojawiło się w krajach Bliskiego Wschodu, określane jako Flame, nie ma bezpośrednio nic wspólnego ze Stuxnet.

Czym był Stuxnet?

Jak całe zagrożenie opisywali eksperci Kaspersky Lab, mieliśmy tu do czynienia z unikatowym, zaawansowanym atakiem szkodliwego oprogramowania, przeprowadzonym przez dobrze finansowaną grupę dysponującą dużymi umiejętnościami. - Incydent ten stanowi przełom, pokazuje, że wkroczyliśmy do całkowicie nowego świata: o ile w przeszłości mieliśmy do czynienia zaledwie z cyberprzestępcami, obawiam się, że teraz nadszedł czas cyberterroryzmu, cyberbroni i cyberwojen - powiedział Jewgienij Kasperski, współzałożyciel i dyrektor generalny Kaspersky Lab.

Reklama

Przemawiając na sympozjum na temat bezpieczeństwa, zorganizowanym przez firmę Kaspersky Lab w Monachium, Kasperski porównał Stuxneta do otwarcia "puszki Pandory". - Ten szkodnik nie został stworzony po to, aby kraść pieniądze, wysyłać spam czy przechwytywać dane osobowe. Jego celem jest sabotaż planów, niszczenie systemów przemysłowych - powiedział. Obawiam się, że jest to początek nowego świata. Lata 90. należały do cyberwandali, pierwsza dekada XXI wieku do cyberprzestępców, a teraz rozpoczęła się nowa era - era cyberwojen - dodał Kasperski.

Ostatecznym celem robaka było uzyskanie dostępu do Simatic WinCC SCADA, wykorzystywanego jako przemysłowy system kontroli, który monitoruje i kontroluje procesy przemysłowe. Podobne systemy są powszechnie wykorzystywane w rurociągach naftowych, elektrowniach, dużych systemach komunikacyjnych, na lotniskach, statkach oraz w instalacjach wojskowych na całym świecie.

Specjalistyczna wiedza technologii SCADA, poziom zaawansowania wielowarstwowego ataku, wykorzystanie wielu luk zero-day oraz legalnych certyfikatów świadczy o tym, że Stuxnet został stworzony przez zespół wysoce wykwalifikowanych specjalistów posiadających ogromne zasoby i wsparcie finansowe.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: The New York Times | Iran | Barack Obama | Flame | Stuxnet | cyberterroryzm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy