Największy wróg twojego komputera

Najwięcej wirusów trafia na nasze komputery nie za sprawą odebranej poczty, ale przez pamięci przenośne.

Marzec jest kolejnym miesiącem, w którym dyski przenośne oraz pamięci USB były najczęstszą przyczyną infekcji komputerów użytkowników na całym świecie - wynika z najnowszego raportu firmy ESET. Jak to możliwe?

W marcu, podobnie jak w styczniu i lutym bieżącego roku, komputery użytkowników najczęściej padały ofiarą zagrożeń infekujących za pośrednictwem złośliwych programów ukrytych w plikach autostartu, najczęściej wśród danych na pamięciach przenośnych. Wystarczy, że włożymy pamięć do portu USB, a szkodliwy program automatycznie uruchomi się, infekując nasz system operacyjny. Jak temu zapobiec?

Reklama

Najprostszym sposobem na uniknięcie zainfekowania przez zagrożenia ukryte w plikach autorun jest wyłączenie opcji autostartu nośników w ustawieniach systemowych. Dla pewności warto również sprawdzić pendrive skanerem programu antywirusowego lub darmowym skanerem online - radzą eksperci z firmy ESET,

Swego czasu nośnikiem, który był głównym sprawcą wielu zarażeń komputerów były dyskietki. Chodząc od kolegi do kolegi, zgrywając dane w szkole, kafejkach i w bibliotekach, byliśmy w naturalny sposób narażeni na wirusy obecne na coraz to nowych komputerach. Obecnie rolę dyskietek pełnią pendrive'y - zgrywamy na nie wszystkie możliwe rzeczy. Chociaż minęło tyle lat, a technologia uległa zmianie - problem pozostaje. W końcu nigdy nie jesteśmy pewni, co na komputerze ma druga osoba.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: przenośne | komputery
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy