Jak połączyć pracę zawodową z domem?

Jeszcze w dziewiętnastym wieku w Europie, praca była domeną mężczyzn. Od kobiet oczekiwało się, że będą pracowały w domu dbając o dobro swoich rodzin. Jeżeli pracowały poza domem, to była to "praca na czarno", najczęściej za minimalne wynagrodzenie.

Dziś funkcjonujemy w społeczeństwie, w którym coraz głośniej do głosu dochodzą kobiety. Do tego jest wywierana silna presja na gospodarkę i społeczeństwo by silniej wspierać kobiety w ich równouprawnieniu. Jednym z aspektów, będących wyzwaniem w funkcjonowaniu kobiet na rynku pracy, jest macierzyństwo, które często dla kobiet oznacza wycofanie się z pracy zawodowej.

Tymczasem problem ciągle narasta

Do 2030 roku w krajach Unii Europejskiej zabraknie miliona pracowników. Jest to efekt niżu demograficznego. Niektóre badania mówią nawet o tym, że do 2050 roku jeden na trzech obywateli UE będzie w wieku powyżej 65 lat.

Reklama

Ważne dla prawidłowego funkcjonowania gospodarek krajów UE jest to by kobiety, które urodziły swoje dzieci, szybko wracały do wykonywanej wcześniej pracy zawodowej oraz dalej się rozwijały.

W 2012 roku, nie możemy powiedzieć, że w UE mamy do czynienia z zachowaniem parytetów

w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn. Co prawda liczba zatrudnionych kobiet wzrosła, ale wciąż jest znacznie niższa niż liczba pracujących mężczyzn. Według danych Eurostatu w krajach UE w 2010 roku pracę posiadało 70,1% mężczyzn i 58,2% kobiet. Różnica ta jest szczególnie widoczna w Grecji (70,9% mężczyzn do 48,1% kobiet) oraz we Włoszech (67,7% mężczyzn do 46,1% kobiet).

Głównym powodem, dla którego kobiety są rzadziej zatrudniane, jest opieka nad dzieckiem. Dla przykładu, w Hiszpanii tylko 75% kobiet w ciągu ośmiu lat od urodzenia dziecka wraca do pracy zawodowej (OECD Better Life Index). W krajach OECD, mniej niż 50% kobiet posiadających dzieci w wieku do 3 lat, pracuje zawodowo. Wskaźnik ten niewiele bardziej wzrasta, gdy weźmie się pod uwagę mamy dzieci w wieku szkolnym (62 %). W Europie tylko kraje skandynawskie i Szwajcaria wyróżniają się na tym tle. Tam wskaźnik ten wynosi prawie 80 procent. Niestety, Europejki nadal napotykają na ogromne trudności w odnalezieniu balansu pomiędzy realizowaniem się w pracy i w domu.

Jak zachować równowagę?

Dużą pomocą dla zachowania tak zwanego work life balance, stają się nowe technologie. Cloud computing i usługi mobilne uelastyczniają pracę w sposób dotychczas niespotykany. Jednak na razie ten model pracy przyjmuje się z trudnością - zwłaszcza wśród kobiet. Niedawno, Microsoft zlecił badania, z których wynika, że ponad cztery na dziesięć (43%) kobiet powiedziały, że nigdy nie pracowały z dala od biura. Za to aż 71% mężczyzn twierdzi, że przynajmniej od czasu do czasu pracują przebywając poza biurem.

O tym jak kobiety w Microsoft wykorzystują nowoczesne technologie mobilne i cloud computing odnajdując balans pomiędzy pracą w biurze, a oddaniem się rodzinie:

Źródło informacji

Komputer w Firmie
Dowiedz się więcej na temat: dom | praca | komputer
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL