VIRS fotografuje elektromagnetyczną Ziemię

Po niemal dwóch miesiącach od wyniesienia amerykańskiego satelity nowej generacji w przestrzeń kosmiczną otrzymaliśmy pełny obraz Ziemi uchwycony za pomocą gadżetu o nazwie VIIRS.

Visible Infrared Imager Radiometer Suite jest jednym z najistotniejszych sensorów satelity NPP, który ma za zadanie tworzyć radiometryczne obrazy oceanów, atmosfery oraz samej Ziemi. Owoc współpracy NASA i Krajowego Instytutu do spraw Oceanów i Atmosfery mogliśmy oglądać już pod koniec listopada. Jest nim zdjęcie, na którym widać obszar rozciągający się od Zatoki Hudsona do wybrzeża Wenezueli. Tym razem możemy podziwiać obraz niemal całej Ziemi.

Pewnie zastanawiacie się, dlaczego na widocznym powyżej zdjęciu nie widać Arktyki. Stało się tak, ponieważ jej terytorium było dla VIIRS zbyt zaciemnione o tej porze roku i nie nadawało się do sfotografowania. Możliwe, że już za pół roku będziemy mogli przyjrzeć się jej z bliska.

Unoszący się 824 kilometry nad naszymi głowami obiektyw VIIRS obejmuje swoim szklanym okiem obszar o szerokości 3000 kilometrów, a dane pobiera z 22 kanałów w całym zakresie widma elektromagnetycznego.

Pełnych rozmiarów zdjęcie (3360 na 1680 pikseli) można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej NASA.

Reklama

Michał Szabłowski

Źródło informacji

gizmodo.pl
Dowiedz się więcej na temat: NASA | satelita
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama