Szalony projekt Airbusa - ma szanse na realizację?

Środa, 13 czerwca 2012 (06:23)

Patent o numerze 8157204 jest odważnym dziełem jednego z projektantów europejskiego konsorcjum lotniczego Airbus. Prezentuje się dość oryginalnie, ale po krótkiej analizie trudno odmówić mu innowacyjności i kilku pomysłowych rozwiązań.

Zdjęcie

Chcielibyście polecieć takim samolotem? Fot. USPTO /materiały prasowe
Chcielibyście polecieć takim samolotem? Fot. USPTO
/materiały prasowe

Ekologiczne samoloty przyszłości

liczba zdjęć: 7
Świat maszyn byłby znacznie ciekawszy, gdyby większość projektów przechowywanych w szufladach była realizowana. Jednym z nich jest koncept samolotu pasażerskiego Airbus. Został on złożony w urzędzie patentowym jeszcze w 2008 roku, ale dopiero teraz doczekał się akceptacji. Zakłada stworzenie dwukadłubowej maszyny z dwoma skośnymi skrzydłami, napędzanej dwoma silnikami turbośmigłowymi. Dopiero schematyczne rysunki oddają ogólny zamysł projektanta, a ten jest - musicie przyznać - naprawdę odważny.

Odważny nie znaczy w tym przypadku - odrealniony. Podobnie prezentuje się White Knight Two - opracowany przez Virgin Galactic starek do wynoszenia w przestrzeń astronautów. Airbus miał być jednak typową maszyną pasażerską, której głównymi zaletami są mniejsze zużycie paliwa i stabilniejszy lot. Dwa kadłuby pozwalają zmniejszyć masę strukturalną całości. W ten sposób w mniejszym samolocie, ale składającym się z dwóch osobnych kabin, zmieści się tyle samo pasażerów co w potężnej, klasycznej, ale cięższej konstrukcji. A wiemy przecież, że mniejsza masa równa się mniejszemu zapotrzebowaniu na paliwo, a więc mniejszym kosztom eksploatacji.

Reklama

Interesującym elementem maszyny, ale z punktu widzenia pasażerów, są miejsca w pierwszym rzędzie w kadłubie pozbawionym kabiny pilota.

Jeżeli konstruktorom udałoby się przeszklić ten fragment, podróżujący mieliby niezwykłą frajdę, mogąc widzieć to, co w przypadku klasycznych samolotów zarezerwowane jest wyłącznie dla pilotów.

Wspomniałem, że wiele ciekawych projektów kończy swój żywot w "szufladach" kreatywnych designerów. Niestety, z tytułowym Airbusem może być podobnie. W przestworzach panują maszyny o klasycznym kształcie i radzą sobie na tyle dobrze, że nie ma sensu na wprowadzanie rewolucji. Coś może się zmienić dopiero po 2020 roku, kiedy do produkcji trafią pierwsze ekologiczne samoloty. Niektóre z nich mogą wyglądać naprawdę oszałamiająco.

Zdjęcie

Na tym schemacie dokładnie widać rozmieszczenie wszystkich elementów. Fot. USPTO /materiały prasowe
Na tym schemacie dokładnie widać rozmieszczenie wszystkich elementów. Fot. USPTO
/materiały prasowe

Artykuł pochodzi z kategorii: Gadżety

Więcej na temat:Airbus | projekt | patent | samolot pasażerski

Zobacz również

  • Stworzono innowacyjny hydrożel do gojenia ran

    Regeneracja ran już wkrótce może być znacznie łatwiejsza. Wszystko dzięki stworzeniu białkowego żelu, który po naświetleniu zachowuje się jak elastyczne tkanki, np. skóra czy naczynia krwionośne. więcej