Roboty potrafią łączyć się w roje

W pobliżu Jeziora Genewskiego w Szwajcarii w powietrze wzniósł się rój robotów, które podczas lotu zachowują się jak ptaki. Zobacz, w jaki sposób autonomiczne urządzenia łączą się, tworząc spójną grupę. Do czego można to wykorzystać?

Naukowcy z Ecole Polytechnique Fédérale w Lozannie opracowali algorytm, pozwalający latającym robotom na łączenie się w stada. Zachowanie urządzeń odwzorowuje sytuacje ze świata zwierząt.

Opracowując model zachowania dla latających robotów, naukowcy wzorowali się na ławicach ryb i stadach ptaków, co skutkuje kilkoma prostymi założeniami: roboty powinny poruszać się z podobną prędkością i w podobnym kierunku jak sąsiad, unikać zderzenia i trzymać się blisko.

Roboty reagują na zachowanie swoich najbliższych sąsiadów bez względu na ruchy całej grupy. Choć pozornie powinno to spowodować chaos, nic takiego się nie dzieje. Rój potrafi zachować spójność i unika rozpraszania się.

Roboty łączące się w roje:

Reklama

Zdaniem naukowców takie zachowanie robotów będzie można wykorzystać w przyszłości do nadzoru i prowadzenia poszukiwań. Jednocześnie rój - zachowując znaczną autonomię - ma zdolność do przemieszczania się do zadanego miejsca niezależnie od nieprzewidzianych przeszkód, które może spotkać na swojej drodze.

Testowane obecnie roboty nie mają skomplikowanego wyposażenia - za komunikację w stadzie odpowiada łączność Wi-Fi. Dalsze badania prowadzone przez szwajcarskich naukowców mają na celu wyposażenie robotów w dodatkowe czujniki, m.in. wzorowane na oczach owadów zestawy kamer.

Eksperymenty są częścią projektu SMAVNET finansowanego przez Szwajcarski Federalny Departament Obrony, Ochrony Ludności i Sportu.

Gadżetomania.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy