Nowa, wspaniała bateria

Co powstanie, gdy ksenon i fluor zostaną poddane tak olbrzymiemu ciśnieniu, jakie można znaleźć w jądrze Ziemi? Ultrabateria, która pomieści więcej energii od wszystkich poprzedniczek.

Difluorek ksenonu (XeF2), który znajdzie się w nowych bateriach, ma postać białego kryształu. Wykorzystuje się go m.in. przy produkcji mikroprocesorów. Naukowcy umieścili kryształ w diamentowym zacisku, który wywiera na substancję bardzo wysokie ciśnienie.

Cząsteczki difluorku ksenonu pozostawałyby w większej odległości od siebie, ale ściśnięte między diamentami, przy ciśnieniu miliona atmosfer, zespoiły się w trójwymiarową strukturę. Energia mechaniczna procesu ściskania cząsteczek przybrała formę energii chemicznej, czyli zachowanej we wiązaniach międzycząsteczkowych nowej struktury.

Reklama

Profesor Choong-Shik Yoo z Washington State University, który przewodniczył badaniom, powiedział, że to "najbardziej skondensowana forma energii oprócz energii nuklearnej." Jej możliwe zastosowania są bardzo liczne, ale najważniejsze będą z pewnością ultrabaterie oraz akumulatory.

Anna Piwnicka

Źródło informacji

gizmodo.pl
Dowiedz się więcej na temat: baterie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy