Niewidzialna broń do walki z pożarami

DARPA (Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych) postanowiła opracować nowe metody walki z ogniem. Chce wykorzystać do tego pole elektromagnetyczne i akustykę.

Obecnie do walki z ogniem używa się przeważnie różnych środków chemicznych, które mają uniemożliwić podtrzymanie reakcji spalania. Stąd też wykorzystanie wody, piany gaśniczej i dwutlenku węgla sprawdza się od lat, jednak nie jest idealnym rozwiązaniem. Przede wszystkim wadą jest fakt, że do różnych rodzajów pożaru potrzeba innych środków, a same materiały gaśnicze trzeba magazynować i transportować nieraz na duże odległości.

Problem pojawia się, gdy pożar wybucha w zamkniętym środowisku np. pojazdu bojowego, gdzie nie tylko trudno o magazynowanie dużych ilości środków gaśniczych, ale ich użycie może uszkodzić cenny sprzęt. DARPA rozpoczęła więc pracę nad Natychmiastowym Gaszeniem Ognia (IFS - Instant Fire Suppression) - technologią, która ułatwi radzenie sobie ogniem bez potrzeby używania dotychczasowych metod.

Reklama

Agencja zademonstrowała wyniki badań na przykładzie niewielkiego pożaru - palącego się metanu. System za pomocą oddziaływania polem elektromagnetycznym oraz wykorzystania technik akustycznych doprowadza do destabilizacji plazmy płomienia. Wystarczy przyłożyć do ognia elektrodę, która niczym magiczna różdżka po chwili gasi ogień. DARPA ma nadzieję, że udoskonalenie tej metody pozwoli na niemal natychmiastowe pozbycie się zagrożenia pożarowego.

Grzegorz Nowak

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: DARPA | płomień | akustyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy