Misja Mars Science Laboratory bez zakłóceń

NASA poinformowała, że sonda Mars Science Laboratory jest na najlepszej drodze do lądowania na Czerwonej Planecie, które planowane jest na 6 sierpnia 2012 r.

Misja Mars Science Laboratory (MSL) wykorzysta bezzałogowy łazik Curiosity do zbadania przeszłego i teraźniejszego środowiska planety wewnątrz krateru Gale. Składa się on z kilku warstw skał osadowych - prawdopodobnie glinków i minerałów siarczanowych - które mogą stanowić dowód na obecność wody na Marsie w przeszłości. Jak dotąd misja przebiega bez żadnych komplikacji i planowane na początek sierpnia bieżącego roku lądowanie na powierzchni planety wydaje się być jak najbardziej realne.

Naukowcy NASA po analizie licznych parametrów, zdecydowali się zmniejszyć elipsę lądowania MSL, która pierwotnie obejmowała teren o powierzchni 20 x 25 km. Region krateru Gale, który będzie wykorzystany po korekcie został zmniejszony do 7 x 20 km. Taka zmiana pozwoli MSL na wylądowanie bliżej Aeolis Mons, szczytu w centrum krateru Gale, który szczególnie interesuje geologów.

- Wszystko przebiega bez problemów. Lądowanie na Marsie zawsze niesie ze sobą ryzyko, więc nie możemy być pewni pełnego powodzenia misji. Musimy być ostrożni, zwłaszcza że nigdzie nam się nie śpieszy. Misja łazika Curiosity nie jest tak mocno limitowana czasowo jak lądownika Phoenix czy sondy Mars Exploration Rover - podsumował Dave Lavery, szef programu Mars Science Laboratory.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | Mars | Życie na Marsie | Sonda kosmiczna | łazik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy