Intel zapowiada programowalną materię

Wyobraźcie sobie przedmiot, którego formę i kolor można dowolnie zmienić za pomocą kilku ruchów dłoni i który można kształtować z taką łatwością jak glinę. Realizację tej wizji ma przybliżyć projekt, nad którym pracują naukowcy z Intel Labs w Pittsburgu.

Inżynierowie Intela we współpracy z badaczami z amerykańskiego Carnegie Mellon University pracują nad stworzeniem materii, którą można zaprogramować. Inteligentna materia pod nazwą Claytronics składa się z milionów mikroskopijnych sfer zwanych Catomami (Claytronics Atom). Catomy to z kolei współpracujące ze sobą miniaturowe roboty, które trzymają się razem dzięki napięciu elektrostatycznemu. Model zbudowany z milionów inteligentnych sfer będzie całkowicie podatny na modyfikacje. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu będzie można manipulować rozłożeniem Catomów w przestrzeni, zmieniając w ten sposób kształt i kolor przedmiotu .

Reklama

W praktyce technologia programowalnej materii oznaczać będzie niemal nieskończone możliwości ograniczone jedynie ludzką wyobraźnią. Trójwymiarowe obiekty zbudowane z niezliczonej ilości mikroskopijnych kul będzie można dynamicznie modelować za pomocą intuicyjnych ruchów dłoni. Technologia, nad którą pracuje Intel może mieć wiele zastosowań począwszy od tworzenia modeli w medycynie, poprzez design, a skończywszy na prezentacjach i wizualizacjach w reklamie.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: kolor | Intel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy