iBrain - urządzenie do odczytywania myśli

Steven Hawking - genialny fizyk i matematyk - bierze udział w testach eksperymentalnego urządzenia o nazwie iBrain. Jest ono nadzieją dla osób całkowicie sparaliżowanych. W jaki sposób działa i jakie nadzieje są z nim wiązane?

Brytyjski uczony cierpi na stwardnienie zanikowe boczne, które całkowicie sparaliżowało jego ciało. Nie może mówić i wykonywać żadnych gestów. Komunikuje się ze światem dzięki skomplikowanemu systemowi autouzupełniania, a dane wprowadza przy pomocy skurczów policzka i czujnika umieszczonego w okularach. Nadzieją na sprawne porozumiewanie się jest dla Hawkinga właśnie iBrain.

Urządzenie opracowane przez uczonych z amerykańskiej firmy NeuroVigil, to rozszerzenie systemów monitorowania i diagnozowania zjawisk bezdechu, depresji i autyzmu. Wymyślone przez neurologa - Philipa Lowa - stanowi alternatywę dla tzw. laboratoriów snu - skomplikowanych urządzeń zakładanych na głowę pacjenta, usianych dziesiątakami elektrod.

iBrain zbiera sygnały elektryczne generowane przez mózg. Może w ten sposób rejestrować myśli i przekładać je na mowę lub pismo. Istnieje jednak wiele poważnych ograniczeń. Jednym z nich jest naturalna bariera tkanek, które zaburzają sygnał i wprowadzają szum. Poprawną interpretację umożliwi specjalny algorytm.

Reklama

To niezwykłe urządzenie jest nadzieją dla wielu chorych i poważnie sparaliżowanych. Dzięki niemu będą w stanie komunikować się ze światem zewnętrznym. To nie poprawi ich kondycji fizycznej, ale okaże się zbawienne dla samopoczucia i psychiki.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Neurologia | Mózg | stephen hawking | uczeni | odkrycia naukowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy