Górnictwo na Księżycu

Przez miliony lat Księżyc był bombardowany różnego rodzaju asteroidami, skałami, materiałem słonecznym, gazami i pyłami, które, według naukowców, mogły przekształcić się w bezcenne dla ludzkości zasoby.

Wszystko, co Słońce "wypluwa", uderza w powierzchnię Księżyca i tam pozostaje. Są to głównie wodór i hel, które zostają uwięzione w księżycowej glebie - regolicie. To właśnie rzadki stop helu - Hel-3 jest owym tajemniczym, bezcennym pierwiastkiem. Stanowi on idealne paliwo do wykorzystania w procesie kontrolowanej syntezy termojądrowej (czyli uzyskania energii podczas reakcji termojądrowej, przebiegającej w warunkach kontrolowanych), która nie powoduje wydzielania się ani trujących gazów ani odpadów radioaktywnych, a dostarcza nieporównywalnie większe ilości energii.

Reklama

- Synteza termojądrowa, zasilana Helem-3 jest o wiele bardziej efektywna i całkowicie czysta - przy rozpadzie Helu 3 powstają wolne od radioaktywności elektrony, które są przekształcane bezpośrednio w elektryczność - twierdzi jeden z naukowców specjalizujący się w temacie. .

Przykładowo - 100 kilo Helu-3 mogłoby przez rok zasilać dwumilionowe miasto. Jednak wydobycie czystego Helu-3 na razie przekracza możliwości człowieka - jak dotąd nie znaleziono technologii, która byłaby w stanie przetworzyć ogromną ilość księżycowej gleby w czysty hel-3 (żeby uzyskać wspomniane 100 kilogramów, trzeba by przetworzyć ok. 20 tys. metrów sześciennych regolitu). Kolejną wątpliwość budzi fakt, że Hel-3 musi być później przetransportowany na ziemię, a każda podróż kosmiczna to bilionowe wydatki.

Wydobycie i przetwarzanie Helu-3 wydaje się ekonomicznie opłacalne, jeżeli najpierw powstanie stała kolonia na Księżycu, a wraz z nią infrastruktura, służąca do innych celów. Czy jest to możliwe? Na te pytanie stara się odpowiedzieć dokument Discovery Science o nazwie "Górnictwo na księżycu", który zostanie wyemitowany 10 czerwca o 22.00.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: księżyce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy