Dwie planety prawie identyczne jak Ziemia

Znamy już całkiem sporo - ponad 700! - planet poza Układem Słonecznym. Problem jednak w dalszym ciągu polega na tym, że choć część z nich jest "typu ziemskiego", to jednak różnią się one znacznie rozmiarami od naszej planety. Wynika to oczywiście z faktu, że ciężko znaleźć tak małe obiekty z dystansu całych lat świetlnych. Jest trudno - ale jak właśnie udowodniono - nie jest to niemożliwe.

Dwie planety podobne rozmiarami do Ziemi tak bardzo, jak to tylko możliwe, udało się odkryć wykorzystując teleskop kosmiczny Kepler, służący właśnie do przeszukiwania Kosmosu pod kątem pozasłonecznych planet. Porównanie ich wymiarów z naszą planetą wypada naprawdę świetnie: średnica Ziemi to 12 713 km (średnio), natomiast średnica planety Kepler-20e wynosi 11 100 km, a Kepler-20f - 13 200 km.

Jak widać rozmiary, jak na skalę kosmiczną, są niemalże identyczne. Kepler-20e i Kepler-20f są praktycznie tej samej wielkości, a z analizy uzyskanych na ich temat danych wynika, że najprawdopodobniej ich budowa również do złudzenia przypomina Ziemię.

Niestety, na tym podobieństwa się kończą. Temperatura powierzchni odkrytych planet wynosi odpowiednio: 760 oraz 4250C, co niestety raczej wyklucza istnienie tam życia w jakiejkolwiek formie - jeśli przyjąć, że potrzebuje ono płynnej wody. Wynika to rzecz jasna ze znacznie mniejszej odległości ich orbit od gwiazdy centralnej: 7,6 mln km oraz 16,6 mln km (Ziemia - 150 mln km).

Reklama

Nie chodzi jednak o to, czy na Kepler-20e i Kepler-20f jest życie. Znalezienie ich w Kosmosie oznacza, że planety takie same jak Ziemia naprawdę istnieją, a co więcej, mimo ich znacznego oddalenia, jesteśmy w stanie je odnaleźć. Nawet dysponując tylko obecną technologią i możliwościami.

Skoro zaś planety takie istnieją, to jest bardzo duża szansa na to, że któraś z nich ma także podobną do ziemskiej orbitę i warunki naturalne. A więc mogło się na niej wykształcić życie mające dużo wspólnego z naszym.

Kira

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Planete+ | Planety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy