Aparat dla każdego

Rynek aparatów cyfrowych jest podzielony na dwie grupy: aparaty kompaktowe oraz tak zwane lustrzanki, określane często mianem DSLR (Digital Single-Lens Refl ex camera). Urządzenia z każdej grupy mają zarówno mocne, jak i słabe strony. Inaczej sprawdzają się w określonych warunkach, a także często wymagają od fotografującego innego poziomu wiedzy. Ponadto zazwyczaj znacznie się różnią ceną.

Spis treści PC Format 6/2010 - kliknij tutaj

Kompakty

Aparaty kompaktowe są znacznie popularniejsze w domowych zastosowaniach. Niewątpliwie na tę popularność wpływa ich cena, ale nie jest to jedyny wyznacznik ich atrakcyjności. Aparaty kompaktowe znacznie łatwiej się przenosi, nie wymagają dużej przestrzeni do transportowania. Jeśli zajdzie potrzeba, wyjmujesz taki aparat z kieszeni, i już możesz robić zdjęcia. Inną pozytywną cechą aparatów kompaktowych jest łatwość obsługi. Nie musisz mieć żadnej wiedzy z zakresu fotografi i, żeby wykonać zdjęcie. Automatyka i elektronika urządzenia zadba o dobranie najbardziej optymalnych parametrów, tak by zdjęcie było możliwie najlepsze. Oczywiście zakres tych zadań jest realizowany z różną skutecznością.

Reklama

W sprzedaży są także kompakty z większym wyborem funkcji, umożliwiających eksperymentowanie z ustawieniami, a zatem uzyskiwanie fotografi i o walorach artystycznych, a przynajmniej zgodnych z zamysłem fotografa, a nie tylko z tym, co narzuci automatyka aparatu. Inną zaletą kompaktów jest także uniwersalny obiektyw, który zapewnia wykonywanie dobrych zdjęć makro, ujęć szerokokątnych i zdjęć z dużym zbliżeniem. W lustrzankach z reguły niezbędne jest stosowanie odrębnych obiektywów, a to w dodatku sporo kosztuje. Niestety, uniwersalne obiektywy kompaktów też nie są idealne, ale rekompensują to aparaty DSLR.

Lustrzanki

Cyfrowe lustrzanki pozwalają przede wszystkim na uzyskiwanie znacznie ładniejszych zdjęć. Mają większe matryce światłoczułe, więc poszczególne ich komórki rejestrują większą ilość światła. W rezultacie takie matryce pozwolą na prawidłowe naświetlenie zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych. Dlatego lustrzanką można zrobić świetne zdjęcia nawet w półmroku, a nie tylko przy słonecznej pogodzie. Poza tym zdjęcia robione w takich warunkach mają mniejsze ziarno.

W przeciwieństwie do większości kompaktów, każda lustrzanka poza trybem automatycznym ma także tryby półautomatyczne oraz nastawy w pełni manualne. Te ostatnie pozwalają na uzyskiwanie różnorodnych efektów na fotografiach, np. zastosowanie bardzo krótkich albo długich czasów ekspozycji oraz różnych wartości przysłony. Dzięki temu lepiej można oddać nastrój fotografowanego miejsca. Poza tym tryby te umożliwiają realizowanie w większym stopniu twórczych aspiracji fotografów. Wymienione zalety lustrzanek są okupione znacznie większymi wymiarami i wagą. Do ich transportowania potrzeba więc odpowiedniej przestrzeni oraz właściwej torby. Jeśli wyposażysz aparat w dodatkowy sprzęt, np. dodatkowe obiektywy czy lampę błyskową, musisz uwzględnić miejsce także na te akcesoria.

Dodatkową zaletą lustrzanek jest możliwość zastosowania różnych obiektywów, np. o większej jasności, co przełoży się na lepsze zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych. Z kolei, gdy są potrzebne spore zbliżenia obiektów znajdujących się daleko, można zastosować teleobiektyw z większą ogniskową. Niestety, takie rozwiązanie ma poważną wadę: dobre obiektywy nierzadko kosztują więcej niż korpus aparatu. Lustrzanka zatem może się stać kolejną studnią bez dna, pochłaniającą domowe fundusze.

Czym się kierować?

Świetnej jakości zdjęcia nie są jedynym wyznacznikiem atrakcyjności aparatów. Bo co z tego, że możesz zrobić dobre zdjęcie, jeśli aparatu nie masz przy sobie? Problem ten nie dotyczy właśnie kompaktów, które ze względu na wymiary zawsze możesz mieć przy sobie. Poza tym kompakty mają na tyle uniwersalną optykę, nawet z 20-krotnym zoomem, że sprawdzą się w wielu sytuacjach. Zatem jeśli kładziesz nacisk na uniwersalność, lepiej wybierz dobry kompakt.

Podsumowanie testu

Testom poddano sześć niedrogich aparatów kompaktowych oraz sześć lustrzanek. Zestawienie takie pozwoliło nam wyłonić najlepsze urządzenie z danej grupy.

Jakość zdjęć z lustrzanek

Jakość zdjęć wykonywanych lustrzankami jest oczywiście zdecydowanie lepsza. Na tle testowanych aparatów wyróżniała się nowa konstrukcja Canona: EOS 550D. Doskonałe ujęcia zapewnia w tym wypadku matryca APS-C CMOS (18 mln pikseli), umożliwiająca rejestrowanie zdjęć z 14-bitową precyzją. Jej zaletą jest jeszcze niższa wartość szumów towarzyszących fotografi om wykonywanym w słabych warunkach oświetleniowych.

Co więcej, aparat ten jako jedna z nielicznych lustrzanek, umożliwia rejestrację filmów w rozdzielczości Full HD. Także ten aspekt bardzo pozytywnie nas zaskoczył.

Zdjęcia z kompaktów

Wśród kompaktów dobrą jakością zdjęć wyróżniają się również obydwa testowane przez nas Canony. Nie dziwi nas to, bo nie po raz pierwszy w naszych testach w czołówce znajdują się właśnie aparaty tego producenta. Niestety, wszystkie kompakty wykonują zdjęcia o niskiej jakości w słabych warunkach oświetleniowych (ciemne pomieszczenia, sceny nocne). Po pierwsze, nie używając wbudowanej lampy błyskowej, automatyka dość często ustawia nieprawidłowy balans bieli, przez co zdjęcia są np. zbyt żółte. Po drugie na fotografi ach wykonanych w takich warunkach widać znaczne ziarno, nawet jeśli zdjęcie zostało zrobione przy niskich wartościach ISO. Na szczęście przy bardzo dużych rozdzielczościach współczesnych kompaktów na zdjęciach drukowanych ziarno nie jest widoczne.

Ciekawe funkcje

Kompakty od jakiegoś czasu są wyposażane w funkcje mające na celu uzyskanie prawidłowej i ciekawej fotografi i. Zatem w aparatach tych pojawiło się np. śledzenie twarzy znajdujących się w kadrze. Można też skorzystać z funkcji automatycznego wykonywania zdjęcia, jeśli automatyka rozpozna uśmiech u fotografowanej osoby. Ciekawym dodatkiem jest też funkcja informująca o tym, że któraś z osób na zdjęciu grupowym miała zamknięte oczy, co pozwala szybko wykonać drugą, poprawną fotografię.

Jeszcze inną własnością coraz większej liczby aparatów jest funkcja kompensacji cieni. Wydobywa ona szczegóły ujęcia znajdujące się w cieniu, natomiast nie rozjaśnia pozostałej części zdjęcia, co w rzeczywistości wiązałoby się z prześwietleniem fotografii. Dzięki tej technice niemal wszystkie obiekty na zdjęciu są dobrze widoczne.

Nieco bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest możliwość wykonywania zdjęć o powiększonej rozpiętości tonalnej (tzw. zdjęć HDR). W funkcję tę jest wyposażony aparat Sony Alpha 450 wykonujący dwa ujęcia różniące się ekspozycją (nawet do 3 EV), które następnie są złożone wewnątrz aparatu w pojedyncze zdjęcie. Są na nim doskonale widoczne zarówno tony nominalnie zbyt ciemne, jak i zbyt jasne. Otrzymujemy zdjęcie o nowym wymiarze.

Spośród przetestowanych aparatów ciekawostkę stanowiła konstrukcja Olympus mju 3000. Aparat wyposażono w obudowę o podwyższonej odporności na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne.

Sebastian Kręzel

Redakcja PC Format przetestowała w numerze PC Format 6/2010 sześć lustrzanek oraz sześć aparatów kompaktowych.



Lustrzanki

Canon EOS 550D, Nikon D5000, Sony A450, Nikon D90, Canon EOS 450D i Sony A330

Kompakty

Canon PowerShot A3100 IS, Panasonic Lumix DMC-FS11, Canon Ixus 105, Nikon Coolpix S3000, Olympus mju Tough-3000 i Samsung PL55



Które aparaty wypadły najlepiej, jakie są ich najmocniejsze strony, a gdzie popełniono błędy - odpowiedź w rozbudowanym i profesjonalnym porównaniu "Aparat dla każdego" opublikowanym w numerze PC Format 6/2010 od 4 maja w kioskach

Źródło informacji

PC Format
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama