Rozdzielczość 8K: czy 4K odchodzi w zapomnienie?

Jeśli niedawno kupowałeś telewizor o rozdzielczości 4K i myślałeś, że inwestujesz w dopiero nadchodzący standard, być może byłeś w błędzie. Na horyzoncie pojawiają się już pierwsze telewizory, które wykorzystują zdecydowanie większą i bardziej nowoczesną rozdzielczość 8K. Czy to oznacza, że nadchodzi już kolejna „wymiana pokoleniowa”?

Rozdzielczość 8K - czyli co?

Jeśli jesteś laikiem w zakresie pojęć związanych z telewizją, warto w ogóle przybliżyć sobie pojęcie rozdzielczości. Otóż rozdzielczość jest parametrem telewizora, określającym liczbę pikseli umieszczonych na jego ekranie. Rozdzielczość 8K oznacza tu dokładnie 7680×4320 pikseli w pionowych i poziomych liniach.

Dla przypomnienia, aktualny standard 4K charakteryzował się rozdzielczością 3840×2160, a Full HD - 1920×1080. Technologia 8K charakteryzuje się więc czterokrotnie większą liczbą pikseli niż 4K i aż szesnastokrotnie większą niż Full HD. Co jednak w praktyce daje nam 8K? Rozdzielczość ta w oczywisty sposób pozwala na wyświetlanie jeszcze bardziej ostrego, szczegółowego i niezwykle realistycznego obrazu.

Reklama

Telewizory 8K bliżej niż myślisz!

Minie jeszcze trochę czasu, zanim technologia 8K na dobre zagości w Twoim domu, ale prawdopodobnie zacznie się upowszechniać od 2019 roku. O ile np. LG zaprezentowało jedynie prototyp telewizora OLED o rozdzielczości 8K, o tyle Samsung wprowadził już do sprzedaży model Q900R w kilku wariantach rozmiarowych.

Na pewno jest to dopiero początek rewolucji: o takie telewizory z pewnością swoją ofertę niedługo poszerzy również LG, a za nim pójdą inni producenci. Rozdzielczość 8K jest dobrodziejstwem, na które jeszcze nie każdy może sobie pozwolić, ale w ciągu najbliższych lat ceny telewizorów 8K zaczną spadać.

A co z materiałami w tak wysokiej rozdzielczości?

Tym, co może napawać pewnym sceptycyzmem, jest brak dostępności materiałów 8K. Rozdzielczość telewizora to jedno, ale pełne wykorzystanie jego możliwości wymaga także np. filmów i seriali przygotowanych właśnie z myślą o tak wysokich parametrach. Wydaje się jednak, że giganci streamingowi - tacy jak np. Netflix - szybko się dostosują i zaczną podnosić rozdzielczość swoich produkcji.

Do tego czasu telewizja 8K będzie opierała się na innych rozwiązaniach. Dla przykładu, Samsung już teraz proponuje technologię upscalingu, która ma pomóc w wykorzystaniu olbrzymich możliwości telewizorów 8K. Upscaling automatycznie podnosi rozdzielczość bazową do wartości jak najbliższej 8K, by w pełni wykorzystać olbrzymią liczbę dostępnych pikseli.

Czy już czas na 8K?

Trzeba jeszcze poczekać, nim rozdzielczość 8K na dobre rozgości się w naszych domach. Jednak wydaje się, że jest to kwestia kilku lat: najwięksi producenci już wprowadzają na rynek swoje odbiorniki, dzięki którym technologia 8K będzie coraz bardziej popularna. W niedługim czasie to właśnie ona stanie się standardem i na dobre wyprze "przestarzałe" 4K.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: 8K | 4K
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy