Kabel HDMI do 4K, soundbara, PS4 czy innego sprzętu - jaki kabel HDMI warto kupić?

​Kable HDMI są już tak potrzebne dla cyfrowej telewizji HD/UHD, jak w czasach analogu kable SCART. Okablowanie urządzeń cyfrowych, od telewizorów i konsol do gier, po laptopy i głośniki soundbar, właściwie jest już tylko po HDMI. Ale wybór tych kabli może być dla laików nieco skomplikowany. Pojawiają się dylematy wokół wymaganej prędkości, długości, wersji i specyfikacji. Warto więc się dowiedzieć, co jest naprawdę ważne (i dlaczego niekoniecznie trzeba kupować drogi kabel), w czym pomóc ma ten poradnik dotyczący wyboru kabla HDMI.

Podobnie jak w przypadku każdego innego standardu kablowego, HDMI charakteryzuje się różnymi parametrami. Oczywiście wielu producentów i dostawców bardzo się stara, aby przekonać do kupowania tych droższych kabli. Jednak czasami okazuje się, że wystarczy ten tańszy i niekoniecznie ten firmowy czy ładnie zapakowany. Dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków wcale nie trzeba, a tylko można wybrać ten droższy kabel HDMI. Najpierw warto jasno określić, jaki jest cel takiego zakupu, biorąc przy tym pod uwagę zmiany w technologii nadawania, np. rozpowszechnianie się 4K HDR.

Reklama

Porady dotyczące zakupu kabli HDMI

Już ustaliliśmy, że multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości (HDMI) jest od pewnego czasu niekwestionowanym standardem w kablach wideo i audio. Jest używany do podłączenia telewizorów, konsol do gier, komputerów, dekoderów, a nawet niektórych systemów dźwiękowych. Jest tak szeroko stosowany, że wielu użytkowników czasami nie ma nawet wystarczającej liczby portów HDMI w telewizorze (zwykle jest 2-4), aby obsługiwać wszystko, co chcą połączyć. Choć istnieje sposób na dodanie kolejnych portów HDMI, jeśli jest taka potrzeba.

Pozłacane złącza HDMI nie mają wpływu na jakość

Na pewno nie należy dać się zwieść obietnicom lepszej jakości przekazywanego sygnału w przypadku złoconego złącza. Nylonowy oplot też w żaden sposób nie wpływa na funkcjonalność kabla. Zasadniczo ważny jest rdzeń kabla.

4K HDR i 8K wymagają nowych wersji kabli HDMI

Przed wyborem kabla HDMI na pewno należy się upewnić, że kupuje się w miarę nową jego wersję. Standardy wideo dość szybko się zmieniają, a 4K z czasem będzie ustępować miejsca 8K. Na szczęście na razie producenci telewizorów i nadawcy/dostawcy treści 8K nie nadążają za nowymi standardami, więc problemu jeszcze nie ma. Za to warto kupić taki kabel, który będzie wspierał 4K. Kabel sprzed 8 lat może nie działać! Uwaga na zakłócenia!

Prawda jest taka, że jeśli nadal korzysta się z kabla HDMI dostarczonego z płaskim telewizorem kupionym 7-8 lat temu, to może on w ogóle nie działać ze źródłem sygnału 4K, takim jak dekoder/odbiornik satelitarny 4K, konsola Xbox One X czy odtwarzacz Ultra HD Blu-ray, a jeśli działa, to może wprowadzić błędy lub drobne zniekształcenia obrazu. To samo dotyczy (bardziej) sygnału 4K w HDR. Na szczęście łatwo to przetestować - wystarczy podłączyć wszystko kablem i sprawdzić, czy telewizor odbiera sygnał, rozpoznaje go jako 4K i/lub HDR i wyświetla go bez zniekształceń. Jeśli tak, to nie trzeba nic robić. Jeśli nie, to niestety trzeba kupić lepszy/nowszy kabel HDMI.

Wersje kabli HDMI

Jedną z ważnych spraw, na którą trzeba zwracać uwagę kupując kabel HDMI, są jego różne wersje - obecnie coraz częściej to już HDMI 2.0, ale nadal spotyka się kable HDMI 1.3 oraz HDMI 1.4 (te są wystarczające dla większości użytkowników). Melodią przyszłości jest HDMI 2.1 dla rozdzielczości 8K.

Przede wszystkim należy zauważyć, że numery wersji mają zastosowanie do urządzeń - telewizorów i różnych źródeł wideo - a nie samych kabli. Liczy się przepustowość kabla - należy zwracać uwagę na wszystko, co ma wartość 18 Gbit/s, aby nadążyć za trendem ku 4K HDR. Kabel tego typu powinien już teraz być praktycznie jedynym kablem sprzedawanym jako tzw. "high speed". 

(Na samym końcu materiału można znaleźć specjalną tabelkę z wersjami kabli HDMI)

Czas na kable HDMI 2.1

Następna wersja to już HDMI 2.1 z ultraszybkimi kablami o przepustowości 48 Gbit/s, ale nie trzeba się o to zbytnio martwić, bo to kwestia dopiero najbliższych kilku lat. Kable i złącza kompatybilne z HDMI 2.1 mają na celu wsparcie wideo w jakości 8K (i maksymalnie do 10K), ale minie kilka lat, zanim pojawią się powszechne kompatybilne urządzenia. Na razie na rynku właściwie nie ma telewizorów 8K, które miałyby HDMI 2.1, a co dopiero tunerów/konsol/odtwarzaczy 8K. Dlatego nie warto tracić pieniędzy na drogi kabel o przepustowości 48 Gbit/s, skoro nie ma żadnych urządzeń zewnętrznych (jeszcze), które można by podłączyć do ekranu 8K. Zresztą zawsze można go kupić, gdy kupi się telewizor 8K. Aktualnie kable HDMI 2.1 są zbyt drogie, więc warto poczekać te 2-3 lata, kiedy będą w normalnych cenach kabli HDMI 2.0, a może i tańsze.

Konstrukcja i trwałość

Poza samą specyfikacją, która wprost od chińskiego dostawcy może być bardzo piękna, istotna jest konstrukcja kabla i jego trwałość - to są główne kwestie. Jeśli chodzi o design, najważniejszą rzeczą jest upewnienie się, że końcowa część kabla jest odpowiednio cienka, gdyż niektóre telewizory instalują gniazda HDMI w bardzo ciasny sposób. Należy więc unikać kabli, które mogą blokować inne porty lub pozostałe gniazda HDMI.

Trwałość może być ważna w zależności od tego, czy jest to kabel przeznaczony do użytku przenośnego, czy po prostu zostanie zainstalowany raz na stałe za telewizorem i koniec. Jeśli jednak chce się, aby był on trwały, należy szukać zarówno wytrzymałych kabli z plecionki, jak i (co równie ważne) elastycznych głowic kabla - jest to najbardziej wrażliwa część każdego kabla, a sztywna konstrukcja jest znacznie bardziej podatna na pękanie.

Wreszcie czas pomyśleć o długości kabla HDMI. Im dłuższy kabel HDMI, tym droższy i niekoniecznie lepszy. Zwykle najlepiej sprzedają się kable od 0,9 m do 3 m, ale są też kable od 4,5 m do 15 m. Specjalistyczne kable to już takie na 50 m ze specjalnymi przełączkami na kable optyczne - generalnie wynalazek dla fachowych zastosowań.

Niestety Polak ma tendencję do kupowania na wyrost. Należy jednak oprzeć się pokusie kupowania ultradługich kabli "na wszelki wypadek". Zwykle w warunkach domowych wcale nie trzeba takich kabli, bo lepiej podpiąć urządzenie bliżej ekranu. Przecież kabel zasilający czy przedłużacz jest tańszy niż kabel HDMI. Prawie w każdej konfiguracji domowej wystarczy kabel HDMI od 1 m do 3 m - powinien pasować do większości zastosowań telewizyjnych. Warto po prostu zmierzyć konkretną odległość i ewentualnie dodać 0,5 m na zapas, gdyby kiedyś trzeba było coś przesunąć.

Podział kabli HDMI:

Kable najtańsze 1.3/1.4 - prosto z internetu

To taka nasza prześmiewcza rekomendacja jako jedna z najtańszych opcji. Fajnie jest, gdy uda się kupić na odległość dobry kabelek, nieprawdaż? Bywa z tym różnie, tym bardziej, że często te tanie kable HDMI są po prostu kiepskiej jakości - nikt nie sprawdzi przecież, ile jest przewodów pod piękną plecionką, albo czy złącze jest złocone, czy też pomalowane na złoto - tak to jest z kablami HDMI tej klasy najniższej. Generalnie chodzi tu o to, że nikt nie jest w stanie potwierdzić jakości opisanej w specyfikacji z tym, co jest w praktyce.

Kable HDMI tej klasy są dostępne w długościach od 1 m do 15 m w różnych kolorach (czarne i białe dominują) i posiadają niby wszystkie niezbędne parametry techniczne oraz przede wszystkim solidną i prostą konstrukcję. Więc jeśli cena jest niska, to trudno przekonać kupującego, że robi błąd - czasami nie zauważy zakłóceń. Ceny to 15-35 zł. Można zaoszczędzić pieniądze, kupując je w pakietach po dwa lub trzy w plastikowych opakowaniach, bo wtedy w komplecie jest jeszcze taniej.

Kable lepszej  jakości HDMI 1.4 - firmowe, z certyfikatami

Jeśli nie bardzo ufa się konfiguracji z najtańszym kablem HDMI, to trzeba poszukać sprawdzonej oferty kabli lepszej jakości, ale nie wykraczając poza określony budżet. 

Specyfikacja techniczna może wyglądać z pozoru tak samo, ale taki kabel HDMI może więcej przetrwać, np. wyginanie ileś tam razy lub wielokrotne podłączanie - tu akurat chodzi o trwałość. Inne kable mają złącza kątowe, które łatwiej podpiąć, gdy za telewizorem jest mało miejsca po instalacji na ścianie - zwykły kabel HDMI się nie sprawdzi. Taki kabel HDMI jest idealny do podłączania urządzeń w dziwnych miejscach lub z ograniczonym prześwitem od ściany lub szafki TV.

Kable mogą być też wyjątkowo płaskie i giętkie jednocześnie, gdy trzeba je ułożyć na ścianie lub nawet zamalować na biało. To np. sprawdza się przy podłączeniu do rzutnika na suficie. Wtedy też taki kabel musi być nieco dłuższy, ale i giętki na załamaniach. Zwykle taki kabel HDMI ma przepustowość tylko 10,2 Gbit/s, co oznacza, że będzie on obsługiwał dowolne treści HD i 4K do 30 klatek na sekundę, ale może mieć problemy z wyższą szybkością klatek 4K lub 4K HDR. Raz położony kabel w lub na ścianie potem może już się nie sprawdzić i dopiero jest problem - trzeba raczej unikać montażu na stałe. Ceny są już dużo wyższe, szczególnie przy dłuższych kablach.

Kable tzw. inteligentne iHDMI (kierunkowe)

Tak zwany inteligentny kabel iHDMI jest polecany zamiast zwykłego, pasywnego kabla HDMI szczególnie, gdy źródło sygnału HDTV, z którego korzystamy, zapewnia ochronę przesyłanej treści protokołem HDCP. To taki kabel "ratunkowy" o przepustowości do 18 Gbit/s. Działa dobrze z dekoderami nc+ i Cyfrowego Polsatu. Dotyczy to takich urządzeń, jak dekodery satelitarne, cyfrowe dekodery HD telewizji kablowych, konsole Sony PlayStation i odtwarzacze Blu-ray. 

Zalecany jest przede wszystkim przy problemach z połączeniem dekodera z telewizorem (zwykle starszy model, który stawia opory nowszemu dekoderowi). Ten kabel może pomóc w krytycznej sytuacji i żaden tani, chiński kabel tego nie potrafi - to polski produkt.

Cechy odróżniające inteligentny kabel iHDMI od zwykłego kabla HDMI:

  • Inteligentny kabel iHDMI jest wyposażony w mikroprocesorowy separator kontrolujący wymianę komunikatów HDCP pomiędzy źródłem sygnału HDTV a odbiornikiem telewizyjnym.
  • Separator HDCP ułatwia proces uwierzytelniania i eliminuje sytuacje, w których źródło sygnału HDTV próbowałoby komunikować się bezpośrednio z rejestrami HDCP odbiornika, gdy są one nieaktywne. Może to dotyczyć następujących sytuacji: gdy TV jest w trybie stand-by, gdy ma wyłączone zasilanie, gdy aktywne jest inne wejście HDMI, lub gdy TV został przełączony na kanały DTV. Separator HDCP zapobiega generowaniu przez źródło sygnału HDTV komunikatów o błędach HDCP i ewentualnemu blokowaniu innych wyjść sygnałowych, takich jak wyjścia sygnału component (YPbPr) lub wyjścia dźwięku cyfrowego (S/PDIF) i analogowego (RCA).
  • Kabel iHDMI poprawia współpracę pomiędzy źródłem sygnału, a telewizorem w nietypowych sytuacjach, ale nie zastępuje protokołu HDCP. Gwarantowana jest obsługa standardów HDMI 1.0 - 2.0b (High Speed), HDCP 1.0 - 2.2. Są też kable z HDMI-CEC, ale osobno sprzedawane nieco droższe.
  • Jeśli urządzenie odbiorcze nie jest kompatybilne z sygnałem wysyłanym przez źródło sygnału, to kabel iHDMI nie pomoże.
  • Kabel jest kierunkowy, wymaga połączenia zgodnie z oznaczeniami na "kostce"! Częstym błędem użytkowników jest błędne połączenie przewodu w złym kierunku lub zbyt szybkie i niedokładne testy (urządzenia należy wyłączyć i włączyć).
  • Długości kabli iHDMI od 1,8 m do 10 m. Najczęściej sprzedawane są kable iHDMI 1,8 m i 3 m. Ceny od 199 zł za standardowy kabel iHDMI 1,8m.



Kable HDMI 2.0 dla 4K.

Przedstawiamy kable HDMI 2.0 z serii SCP 990UHD. Są one zgodne z najwyższym standardem Premium High Speed HDMI with Ethernet, gwarantującym obsługę sygnału 4K@60 4:4:4 2160p przy przepustowości do 18Gbit/s. 

SCP jest jednym z pierwszych na świecie producentów kabli, które po przetestowaniu zostały oznaczone certyfikatem zgodności z najnowszym standardem. Kable poza spełnieniem najwyższych wymogów są dodatkowo ekranowane, a to zwiększa ochronę przed zakłóceniami spowodowanymi promieniowaniem elektromagnetycznym. Złącze pokryte 24-karatowym złotem dla optymalnego przesyłania sygnału i odporności na korozję. Kabel testowany i w pełni kompatybilny ze złączami HDMI 2.0b, HDCP 2.2 oraz HDMI-CEC.

Ekskluzywna technologia SCP Snug Tite

Złącza HDMI w miarę eksploatacji mogą stać się luźne, co może powodować zakłócenia sygnału lub nawet zerwanie połączenia. Bywa, że zarówno dla użytkowników domowych, jak i profesjonalnych firm integrujących jest to duży problem. Opatentowana przez SCP technologia Snug-Tite™ pozwala uniknąć takiej sytuacji i zapewnia, że kable pozostaną bezpiecznie podłączone. Dotychczas znane rozwiązania z blokadami, zatrzaskami czy klipsami na złączach HDMI bywają niepraktycznie, znacznie ograniczając miejsce przy urządzeniach wieloportowych. Złącze Snug-Tite™ zapewnia połączenia nawet przy przyłożeniu pewnej siły czy po wielu przełączeniach kabla. Jest to idealne rozwiązanie dla aplikacji mobilnych, jak i stacjonarnych, zapewniające bezpieczne i pewne połączenia.

Potrójna ochrona przeciwzakłóceniowa

 Kable SCP z serii 990UD Premium Certified charakteryzują się potrójnie ekranowanymi złączami i kablami. Zapewnia to najwyższy poziom ochrony przeciwzakłóceniowej, która wraz ze wzrostem częstotliwości przy sygnałach 4K Ultra HD staje się wiodącym problemem mającym oddziaływanie na urządzenia bezprzewodowe w kinach, teatrach, serwerowniach czy komercyjnych instalacjach audio wideo. Dlatego też kable SCP w standardzie Premium Certified są idealnym rozwiązaniem w tej typu projektach.

Tego typu kable HDMI 2.0 4K są sprzedawane w długościach 0,9 m do 4,5 m. Ceny w normie, czyli da się przeżyć.

Spotyka się też bardzo ciekawe kable HDMI 2.0 dla 4K (18 Gbit/s), ale dodatkowo mające kolorowe diody - czerwoną lub białą, przez co w ciemności użytkownik może rozpoznać, jaki kabel gdzie jest podłączony. To dość wygodne i mało znane rozwiązanie.

Kable HDMI 2.1 dla 8K

Takie kable dopiero się pojawiają w Europie. To zwykle kabel HDMI 2.1 Ultra HD (4K)/8K o przepustowości 48 Gbit/s z Ethernetem i HDR 4:4:4. Przepustowość 48 Gbit/s pozwala na nieograniczony transfer wideo w 8K (UHD) 1440 p (QHD) i 1080 p (HD). 

Kabel HDMI 2.1 ma wysokiej jakości pozłacane złącza zapewniające solidne połączenie ze wszystkich urządzeń. Solidna konstrukcja daje gwarancję długowieczności i zapewnia to, że kabel nie pęka przy przypadkowym zgięciu lub wyrwaniu. Ponieważ na razie telewizory 8K i inne urządzenia dla 8K nie są jeszcze tak popularne, na dzień dzisiejszy wydajność kabli HDMI 2.1 może nie osiągnąć tej wymaganej, bo brak takiej zawartości na urządzeniach zewnętrznych. Tak naprawdę jakość kabli tego typu jest trudna do sprawdzenia. Jednak jakość dźwięku, dynamika i jakość obrazu podobno jest dużo lepsza niż przy wykorzystaniu kabli HDMI 2.0, przynajmniej tak twierdzą fachowcy i producenci. Długości kabli HDMI 2.1, jakie są oferowane w Chinach, są standardowe od 1 m do 15 m. Ceny na razie są bardzo wysokie, ale to ulegnie zmianie.

Janusz Sulisz. Materiał pierwotnie pojawił się w SAT Kurier 1-2/2019

WERSJE KABLI HDMI


Źródło informacji

SatKurier
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy