Jakie kanały chcemy w DVB-T i jakie już mamy?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaprezentowała wyniki przeprowadzonych konsultacji w sprawie możliwości umieszczenia 4 programów telewizyjnych na pierwszym multipleksie (MUX-1) naziemnej telewizji cyfrowej.

Dowiedzieliśmy się więc, jakie kanały Polacy chcą oglądać w DVB-T. Sprawdźmy, czy to co chcemy oglądać pokrywa się z tym, co mamy obecnie w ofercie i z tym, co mieć w niej możemy. W ramach konsultacji nadesłano 4942 stanowiska, w tym 3392 maili i 1551 listów pocztą tradycyjną. Po terminie konsultacji napłynęło 60 stanowisk, natomiast 78 maili było nie na temat lub pustych, a 188 powtarzających się. Nie jest to grupa reprezentatywna, dobrana przez badaczy, ale grupa osób i instytucji, którym się po prostu chciało uczestniczyć w otwartych przecież konsultacjach. Parafrazując słowa kabareciarza Piotra Bałtroczyka jest to najlepsza grupa reprezentatywna, jaką dzisiaj mamy.

Reklama

Uczestnicy konsultacji odpowiadali na trzy pytania:

1. Jakie programy w najpełniejszy sposób mogą uzupełnić ofertę programową w naziemnej telewizji cyfrowej?

2. Które podmioty są zainteresowane wzięciem udziału w konkursie i jaką ofertę programową mają zamiar przedstawić?

3. Czy istnieje zainteresowanie rynku umieszczeniem programów telewizyjnych w standardzie wysokiej rozdzielczości (HD TV)?

Co chcemy

Na pierwsze pytanie wpłynęło 4812 stanowisk (3263 maile i 1551 pocztą tradycyjną). W przypadku stanowisk przysłanych droga tradycyjną 439 pism od podmiotów indywidualnych wyrażało poparcie dla TV Trwam i zajęło stanowisko jedynie wobec pierwszego pytania. 555 pism od podmiotów indywidualnych popierających TV Trwam odpowiedziało także na pozostałe pytania. 536 pism zostało przekazanych przez kluby parlamentarne i biura poselskie - wszystkie poparły TV Trwam. Wpłynęło także 16 stanowisk popierających TV Trwam od stowarzyszeń, rad, starostw i urzędów. Ponadto wpłynęły 3 stanowiska od nadawców: Cyfrowy Polsat, TVN i Turner Broadcasting System Europe Ltd.

W przypadku stanowisk przekazanych drogą elektroniczną wyłącznie na pierwsze pytanie z wyrazami poparcia TV Trwam odpowiedziało 2587 odbiorców. W 180 mailach odpowiedziano także na pozostałe pytania. Wpłynęło 7 stanowisk samorządów terytorialnych, 7 stanowisk od stowarzyszeń, związków i fundacji, 20 od sympatyków Solidarnej Polski i 3 od posłów Prawa i Sprawiedliwości - wszystkie popierające TV Trwam. Znacząca większość wypowiadających się za pomocą poczty elektronicznej na pierwsze pytanie odpowiedziała, że w najpełniejszy sposób uzupełni ofertę programową w naziemnej telewizji cyfrowej program TV Trwam - razem 2587 maili (6 e-maili zawierało jako załącznik więcej niż 1 wniosek o przyznanie miejsca dla TV Trwam).

Na pytanie 2 pocztą tradycyjną wpłynęło 555 stanowisk od podmiotów indywidualnych. Wszystkie z poparciem dla TV Trwam. Pocztą tradycyjną wpłynęły także 3 stanowiska od nadawców (Cyfrowy Polsat S.A., TVN S.A. i Turner Broadcasting System Europe Ltd.) oraz 1 drogą elektroniczną (TVP S.A.). Drogą elektroniczną wpłynęły 83 maile od osób indywidualnych, które wnioskują o przyznanie miejsca na MUX1 konkretnym programom (ich wykaz poniżej). Ponadto w 2012 roku KRRiT otrzymała 63 600 sztuk korespondencji (w tym 800 maili) z poparciem dla TV Trwam w trybie nie objętym konsultacją. Wniosek: chcemy TV Trwam w naziemnej telewizji cyfrowej. Pojedyncze głosy wskazywały ponadto (kolejność przypadkowa):

- kanały ogólne: Tele5, Polsat2, TVS, Next TV, TVP HD, BBC HD, Polsat HD, TVN HD;

- kanały muzyczne: 4Fun TV, Kino Polska Muzyka, ITV, Czwórka Radio na wizji;

- kanały filmowe i serialowe: Ale Kino+, AXN, Comedy Central, FOX, HBO, Kino Polska, TVP Seriale, Zone Europa, TCM;

- kanały dokumentalne i edukacyjne: Animal Planet, BBC Knowledge, Da Vinci Learning, Discovery Channel, Discovery Science, Discovery World, Edusat, National Geographic Channel, National Geographic Wild, Planete, Arte;

- kanały religijne: Religia TV, TV Trwam TVP Religia;

- kanały dla dzieci: Bajka TV, Disney Channel, Mini Mini+, Nickelodeon;

- kanały informacyjne: TVN CNBC, Polsat News, Superstacja, TV Biznes, TVN Meteo, TVN24;

- kanały sportowe: Eurosport, nSport, Orange Sport, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, TVP Sport, TVP Sport HD;

- kanały rozrywkowe: Domo+, Kuchnia+, TVN Style, TVN Turbo;

- brak sprecyzowanego rodzaju kanału: CANAL+ Cyfrowy Spółka z o.o., BBC;

- wskazywano także na kanały, które są już obecne w DVB-T: Eska TV Polsat, Polsat Sport News, TV Puls, TV4, TVN, TVN7, TVP Historia, TVP Info, TVP Kultura, TVP1 HD, TVP2 HD.

W odpowiedzi na 1. pytanie część respondentów nie wskazywała konkretnych programów, które powinny znaleźć się w ofercie MUX1, ale jego rodzaj. Większość wskazywała jednak konkretne programy już dostępne w ofercie operatorów rozprowadzających programy. Wskazywano więc, że powinien to być:

- kanał filmowy;

- kanał dziecięcy;

- kanał popularnonaukowy;

- kanał sportowy;

- kanał z bajkami dla dzieci;

- o tematyce religijnej;

- promujący chrześcijański wymiar życia i rozrywki.

Na pytanie 3, dotyczące kanałów HD, drogą tradycyjną wpłynęło 555 odpowiedzi, z których większość wskazała, że programy w standardzie HD nie są priorytetem i ważniejsza od możliwości odbioru telewizji w wysokiej rozdzielczości jest szeroka oferta programowa. 22 posłów Solidarnej Polski odpowiedziało, że istnieje szerokie zainteresowanie rynku umieszczeniem programów telewizyjnych w standardzie HD. Swoje stanowisko w przedstawili także nadawcy: Cyfrowy Polsat (postuluje o przeprowadzenie migracji programów TVP1, TVP2, Polsat i TVN ze standardu SD na HD, tak aby najwięksi nadawcy mieli możliwość nadawania w standardzie HD), TVN (uważa, że umożliwienie obecnie TVP S.A. rozpowszechniania programów w standardzie HD na MUX1 oraz MUX3 jest nierównym traktowaniem podmiotów) i TVP S.A. (zadeklarowała chęć pozostania na MUX1 i dalszego rozpowszechniania programów w standardzie HD).

Drogą elektroniczną wpłynęło 180 maili. Znacząca większość respondentów wypowiedziała się przeciwko rozpowszechnianiu programów standardzie HD w ramach MUX1. Informowano o braku zainteresowania technologią HD ze względu na nieprzygotowanie gospodarstw domowych do odbioru programów telewizyjnych w wysokiej rozdzielczości lub ze względu na zawężenie oferty programowej naziemnej telewizji cyfrowej po wprowadzeniu programów w standardzie HD.

Z drugiej strony wskazywano jednak na zainteresowanie programami HD lub wnioskowano o uruchomienie TV Trwam w technologii HD. Odpowiedzi odbiorców indywidualnych były skrajne, czytamy w opublikowanych wnioskach - od jednoznacznego odrzucenia technologii HD jako zajmującej zbyt dużo miejsca na MUX1, a tym samym zawężającej ofertę programową, po - będące w mniejszości - domaganie się pełnego zastąpienia standardu SD i przejścia na nadawanie programów telewizyjnych wysokiej rozdzielczości. Wniosek: w zdecydowanej większości nie chcemy kanałów HD w DVB-T.

Co mamy

W ramach naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce dostępne są:

Kanały bezpłatne:

- kanały ogólne: TVP1, TVP1 HD, TVP2, TVP2 HD, TVP Polonia, TVP Kultura, TVN, TVN7, TTV, Polsat, TV4, TV6, ATM Rozrywka, TV Puls, Puls2;

- kanały informacyjne: TVP Info;

- kanały dokumentalne: TVP Historia;

- kanały muzyczne: Eska TV, Polo TV;

- kanały sportowe: Polsat Sport News;

Kanały płatne (TV Mobilna):

- kanały filmowe i serialowe: Kino Polska, TVP Seriale, Polsat Film, Comedy Central;

- kanały informacyjne: Polsat News;

- kanały sportowe: Polsat Sport, Polsat Sport Extra;

- kanały dla dzieci: Nickelodeon;

- kanały radiowe: Radio PiN, Radio Zet, Antyradio, Radio Plus, RMF FM, TOK FM, Roxy FM, Radio Złote Przeboje, Eska Rock, Radio Bajka, RMF Maxxx, Moje Polskie Radio.

Co możemy mieć

Jakie kanały znajdą się jeszcze w naziemnej telewizji cyfrowej zależy od dwóch czynników: po pierwsze od tego, jakie kanały zaoferują nadawcy, a po drugie od tego, co wybierze Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Zainteresowanie udziałem w konkursie wyrażają:

- TVP (z kanałami TVP Info, TVP Seriale, TVP Rozrywka i TVP Dokument),

- TVN (prawdopodobnie TVN Meteo lub Religia TV),

- Cyfrowy Polsat (prawdopodobnie Polsat2 lub TV Biznes, chyba, że Cyfrowy Polsat przejmie Superstację i ponowi jej zgłoszenie z pierwszego konkursu),

- Fundacja Lux Veritatis (z kanałami TV Trwam i nową stacją dla młodzieży TVM1),

- Turner Broadcasting System Europe Ltd. (kanał dziecięcy, prawdopodobnie Boing),

- prawdopodobnie spółki, które odwołały się od wyników poprzedniego konkursu: Astro (z kanałem Next TV), Mediasat (Tele5) i Superstacja (Superstacja).

Można jeszcze przyjąć, iż chęć udziału w konkursie wyrażą ci nadawcy, którzy odpadli, ale się nie odwoływali lub ci, którzy ówcześnie wyrażali chęć udziału w przeprowadzanych konsultacjach : 4fun Media (4fun TV), Cable Television Networks (CTV, nie wystartował), Multimedia (RMF TV, nie wystartował), Polskie Radio (Czwórka Radio na wizji, po rezygnacji z nadawania satelitarnego na rzecz internetu, a także przy ostatnich kłopotach finansowych Polskiego Radia mało prawdopodobny udział w konkursie), Telestar (ITV), ck!tv Agencja Reklamowa Sp. z o.o. (Bajka TV, nie wystartował), TVS (TVS), CANAL+ Cyfrowy Spółka z o.o. (kanał młodzieżowo-familijny, wszystko zależy od tego, jak będzie wyglądała strategia spółki po przejęciu platformy n i udziałów w Grupie TVN/ITI).

W konkursie brały udział także spółki, które prawdopodobnie nie ponowią udziału w nim: Kino Polska (z kanałem Kino Polska Nostalgia, który wygrał w konkursie, ale nadawca zrezygnował z miejsca w DVB-T i z tworzenia kanału), TV Point Group (Machina TV, nadawca ogłosił rezygnację z tego projektu), Telekomunikacja Polska (Orange Sport Info, TP połączyła dwa swoje kanały: Orange Sport Info i Orange Sport w jeden pod nazwą Orange Sport, dlatego raczej nie wystartuje w konkursie, wiele też zależy od tego, jak będzie wyglądało partnerstwo Orange i Grupy TVN/ITI po fuzji n i CYFRY+).

Źródło informacji

SatKurier
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy