LED, LCD, plazmowe. Który telewizor LG będzie najlepszy?

O tym, jaki telewizor będzie dla nas najlepszy, decydują paradoksalnie nie tyle jego parametry techniczne czy technologia, w jakiej został wyprodukowany, ile nasze oczekiwania i osobiste preferencje. Postanowiliśmy wobec tego sprawdzić, czym się kierować podczas poszukiwań nowego telewizora.

Telewizor plazmowy

Jeszcze do niedawna za synonim luksusu uchodziły telewizory plazmowe. Ich nazwa nie wzięła się znikąd: elementem emitującym światło był w nich gaz szlachetny, będący najczęściej mieszaniną ksenonu i neonu, zamknięty w komorach (subpikselach) mikroskopijnej wielkości. Gaz, wzbudzany pod wpływem energii elektrycznej, rozjarzał się emitując światło ultrafioletowe, które padało w kolei na warstwę luminoforu, generując w ten sposób jeden z trzech kolorów podstawowych z palety kolorów RGB, obejmującej barwę czerwoną, zieloną i niebieską. Trzy subpiskele o trzech różnych kolorach bazowych składały się z kolei na jeden piksel obrazu. W ten sposób - w największym skrócie - działały telewizory plazmowe, których produkcja trwała jeszcze do końca 2014 r. Później producenci sprzętu elektronicznego porzucili technologię plazmową na rzecz innych, nowocześniejszych i lepiej rokujących rozwiązań, do których należą m.in. technologia LED LCD (w różnych wariantach) czy OLED. I nic dziwnego: technologia produkcji telewizorów plazmowych mogłaby się zwyczajnie nie sprawdzić w przypadku rozdzielczości wyższych niż Full HD (a więc 4K i 8K), które zaczynają się już powoli stawać standardem.

Choć telewizory plazmowe zdążyły już dawno przejść do lamusa, to wciąż mają wielu zwolenników, którzy wskazują, że wyświetlacze w których ją wykorzystywano charakteryzowały się bardzo wysokim kontrastem (wciąż nieosiągalnym dla zwykłych ekranów LCD z niższej i średniej półki cenowej), wierną reprodukcją barw, równomiernym podświetleniem czy szerokimi kątami widzenia. Z drugiej jednak strony, telewizory plazmowe zużywały w czasie pracy duże ilości prądu, nie nadawały się raczej do oglądania transmisji sportowych (w takich sytuacjach zdarzało im się smużyć). Były także wyjątkowo podatne na tzw. wypalanie matrycy, czyli efekt - zazwyczaj niemal niemożliwy do usunięcia - występujący wskutek długotrwałego wyświetlania statycznego obrazu w jednym miejscu ekranu, najczęściej w punkcie, gdzie widniało zwykle logo stacji telewizyjnej. Choć z wymienionymi mankamentami producenci sprzętu elektronicznego starali się walczyć na różne sposoby (próbowano przede wszystkim wyeliminować ryzyko wypalenia matrycy i zmniejszyć apetyt na prąd), to ostatecznie na przeszkodzie stanęły im ograniczenia techniczne. 

Telewizor OLED

Technologię plazmową, pozwalającą uzyskać obraz o niemal kinowych parametrach, zastąpiła na szczęście inna, znacznie od niej nowocześniejsza (choć, jednocześnie, wciąż stosunkowo kosztowna i nieco skomplikowana w produkcji) - technologia OLED, bazująca na organicznych diodach elektroluminescencyjnych. W telewizorach OLED każdy piksel świeci własnym światłem, a robi to w dodatku w sposób zupełnie niezależny od pozostałych otaczających go pikseli. Oznacza to, że w urządzeniach tego rodzaju nie trzeba montować dodatkowego podświetlenia, filtra polaryzacyjnego (jak w telewizorach LCD) czy warstwy luminoforu (jak w ekranach plazmowych). Dzięki temu są one lekkie i smukłe. Liderem w dziedzinie produkcji telewizorów jest już od wielu lat firma LG Display, będąca jednym z największych na świecie producentów i dostawców wyświetlaczy OLED. Wytwarzane przez nią matryce trafiają nie tylko do urządzeń LG, ale także do telewizorów sprzedawanych przez wiele innych marek. Urządzenia tego rodzaju ma w swojej ofercie m.in. sklep RTV Euro AGD

Ponieważ w ekranach typu OLED światło wydzielają poszczególne piksele (diody), a nie dodatkowy element podświetlający, wyświetlany na nich obraz charakteryzuje się niemal nieskończonym kontrastem. Telewizory produkowane w tej technologii pozwalają dzięki temu uzyskać prawdziwą, kinową czerń (co wynika z faktu, że poszczególne piksele da się zupełnie wygasić) oraz bardzo wysoką jasność. Charakteryzują się do tego krótkimi czasami reakcji (co sprawia, że można na nich z powodzeniem oglądać zarówno filmy, jak i transmisje wydarzeń sportowych), wierną reprodukcją barw i bardzo dokładnym pokryciem przestrzeni kolorów Wide Gamut RGB. Dostępne dziś w sklepach telewizory OLED, jak np. OLED-owe telewizory LG, które pod wieloma względami są dziś bezkonkurencyjne, wolne są już także od większości "przypadłości wieku dziecięcego", które trapiły je jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Nie trzeba się wobec tego martwić żywotnością zastosowanych w nich materiałów czy zjawiskiem wypalania. Jedynym, co może zniechęcać do ich zakupu, jest ich stosunkowo wysoka cena - zwykle zauważalnie wyższa niż cena telewizorów LED LCD. Z drugiej strony, jest to koszt, który warto ponieść, jeśli chcemy cieszyć się plastycznym obrazem o kinowej wręcz jakości.

Telewizor LED LCD

Za najpopularniejsze telewizory dostępne dziś w sklepach ze sprzętem elektronicznym - w tym także w sieci RTV Euro AGD - uznać trzeba urządzenia produkowane w technologii ciekłokrystalicznej, zwane popularnie telewizorami LCD (Liquid Cristal Display). Za wyświetlanie obrazu odpowiadają w nich, jak sama nazwa wskazuje, ciekłe kryształy, których przezroczystością można sterować przykładając do nich odpowiednie pole elektryczne. Zmieniając swoją polaryzację, diody mogą przepuszczać światło (i w ten sposób generować obraz) lub je zatrzymywać (wytwarzając sektory, na których obraz nie jest wyświetlany). Ponieważ na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat firmy zajmujące się projektowaniem sprzętu elektronicznego niemal do perfekcji opanowały technologię produkcji wyświetlaczy LCD, urządzenia wyposażone w matryce tego rodzaju charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami, dużą uniwersalnością (nadadzą się właściwie do wszystkich codziennych, a nawet specjalistycznych, zastosowań - oglądania filmów czy transmisji sportowych, a także do uruchamiania gier wideo), a do tego nie onieśmielają swoją ceną. W sklepach ze sprzętem elektronicznym znajdziemy dziś bez trudu urządzenia o bardzo dużej przekątnej i atrakcyjnej cenie. Z całą pewnością warto także wziąć pod uwagę telewizory LG, które dostępne są obecnie w wielu różnych wersjach i specyfikacjach.

Warto na koniec wyjaśnić, dlaczego telewizory LCD nazywa się dziś telewizorami LED lub LED LCD. Ich specyficzne nazewnictwo związane jest z rodzajem stosowanego w nich podświetlenia. Dawniej montowano w nich bowiem świetlówki (pod wieloma względami niedoskonałe), a dziś wykorzystuje się już w nich diody LED. Te zaś zapewniają nie tylko równomierne podświetlenie, ale oferują na przykład możliwość stosowania tzw. podświetlenia strefowego (wypierającego dziś bardziej tradycyjne podświetlenie krawędziowe), dzięki któremu możliwe jest uzyskanie pełniejszej i bardziej kinowej czerni (którą otrzymuje się wygaszając po prostu poszczególne diody LED). W sklepach znajdziemy dziś także telewizory QLED, wykorzystujące technologię tzw. kwantowej kropki. Bazuje ona na specjalnych nanocząsteczkach, które pozwalają wyświetlać żywszy, jaśniejszy i bardziej nasycony obraz. Swoistym pokazem możliwości technologii QLED są w tej chwili telewizory Samsung. I nic dziwnego: ich producent jest przecież dzisiaj liderem w produkcji tego rodzaju urządzeń.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy