Jak działa ozonator i dlaczego warto z niego korzystać?

Świadomość zagrożenia ze strony wirusów, a także bakterii rośnie aktualnie w bardzo szybkim tempie. Taka sytuacja sprawia, że ozonowanie lub inna forma dezynfekcji przestrzeni stała się bardzo popularna, zwłaszcza, że ozonator można dzisiaj łatwo nabyć w wariancie, który jest dopasowany do bardzo zróżnicowanych potrzeb. Samo dezynfekowanie za pomocą ozonu daje jednak o wiele więcej możliwości. W każdym przypadku jednak jest to jedna z najlepszych spośród dostępnych form dezynfekcji, która aktualnie jest już stosowana zarówno w obiektach przemysłowych, komercyjnych i publicznych, jak i w domach prywatnych.

Gdzie stosuje się ozonatory?

Ozonator jest chętnie wybierany zarówno przez osoby indywidualne jak i firmy w celu dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach oraz wody i żywności. Ze względu na ogromną skuteczność generatory ozonu stały się bardzo popularne i powszechne. Wykorzystuje się je w takich miejscach, jak:

  • szkoły i przedszkola,
  • biura,
  • fabryki i inne obiekty przemysłowe,
  • lokale usługowe,
  • mieszkania i domy,
  • instalacje wodne,
  • baseny i zbiorniki z wodą.

Generator ozonu można z powodzeniem wykorzystać nie tylko do dezynfekcji przestrzeni, ale też cieczy. Wiąże się to z faktem, że ozon dobrze rozpuszcza się w wodzie, więc można go z powodzeniem wykorzystać do dezynfekcji wody użytkowej, a nawet przeznaczonej do celów spożywczych. Ważne aby temperatura wody była dość niska - poniżej 20 stopni. Ozonowanie wody o wyższej temperaturze mija się z celem - im wyższa temperatura tym ozon szybciej się rozpada. Dzięki ozonowaniu pomieszczeń można bardzo skutecznie pozbyć wszelkiego rodzaju wirusów, bakterii, a także zarodników pleśni i grzybów.

Czym jest ozon?

Sam ozon to jest jedna z odmian tlenu. Jest to bardzo ważne stwierdzenie, gdyż zaznacza, że to nie jest jakiś syntetyczny związek chemiczny, który podczas użytkowania staje się toksyczny dla środowiska. Ozon stosowany podczas ozonowania to trójtlen, czyli odmiana tlenu z trzema atomami. Dla porównania tlen, który każdy kojarzy, ma dwa atomy. To właśnie stanowi ogromną różnicę. Ozon przez taką budowę jest bardzo nietrwały i wprowadzony do powietrza bardzo szybko przemienia się w zwykły tlen. Zanim to się stanie, wykazuje jednak silne działanie toksyczne, które zabija mikroorganizmy. Jest też szkodliwy dla człowieka, ale ozonowanie przeprowadza się w taki sposób, by człowiek z ozonem nie miał bezpośredniego kontaktu. Ozon wykazuje nawet kilkudziesięciokrotnie wyższy poziom toksyczności, niż na przykład stosowany powszechnie chlor, co pokazuje, jak jest skutecznym środkiem dezynfekcji.

Ozonator - zasada działania

Sama zasada działania ozonatora jest dość skomplikowana, choć schemat można łatwo zrozumieć. Ozon wytwarzany jest dzięki wykorzystaniu zwykłego tlenu z powietrza i wyładowań elektrycznych. Jest to zjawisko podobne do tego, które można zauważyć w czasie burzy podczas uderzenia piorunów. Wtedy w powietrzu unosi się specyficzny zapach - to jest właśnie ozon. W takiej ilości oczywiście nie jest jeszcze toksyczny. Generator ozonu ma za zadanie przeprowadzić ten proces w sposób kontrolowany, a także ciągły. W praktyce standardowe urządzenia do ozonowania podczas pracy generują od kilku do kilkudziesięciu gram ozonu na godzinę, który potem jest rozprowadzany po dezynfekowanych pomieszczeniach. Można to zrobić z użyciem dodatkowych wiatraków - wąskie i długie pomieszczenia. Jednak zazwyczaj nie ma konieczności użycia dodatkowego osprzętu. Ważną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest to, że ozon jest cięższy od powietrza, więc zawsze będzie miał tendencję do opadania.

Czy wszystkie urządzenia do ozonowania są bezpieczne?

Niestety nie. Powszechnie sprzedawane ozonatory mogą niestety przynieść więcej szkód niż pożytku - powstawanie dużej ilości szkodliwych dla ludzi i wyposażenia pomieszczeń wielotlenków azotu. Są również awaryjne. Niesprzyjające warunki - podwyższona wilgotność i kurz w powietrzu mogą spowodować nawet pożar. Dlatego przed kupnem generatora ozonu należy sprawdzić jaką technologię produkcji ozonu zastosował producent. Należy również pamiętać, że obecna sytuacja - pandemia spowodowała zalew rynku urządzeniami do ozonowania o wątpliwej jakości produkowanymi lub importowanymi przez firmy, które zaczęły ich sprzedaż dopiero w czasie pandemii. Niniejszy artykuł powstał przy współpracy z  firmą Laboratorium naukowo-wdrożeniowe Korona - najstarszym polskim producentem ozonatorów. Są oparte na autorskiej technologii producenta - dlatego ich jakość i bezpieczeństwo stosowania zostały potwierdzone licznymi referencjami z placówek naukowych, małych i dużych firm oraz opiniami od osób prywatnych. Poniżej przedstawiamy zdjęcie najchętniej kupowanego ozonatora powietrza produkowanego przez firmę KoronaOzon - generatora ozonu Korona A 20 Zdrowy Dom.

Ozonowanie w domowych warunkach

Proces ozonowania w domowych warunkach również jest bardzo efektywny. Można w ten sposób skutecznie pozbyć się zalegających w pomieszczeniach zapachów, których nie sposób wywabić myciem przy pomocy tradycyjnych środków chemicznych. Jednocześnie zyskuje się bardzo wiele, gdyż ozon nie zalega w powietrzu, ani na powierzchniach, więc nie jest tak toksyczny, jak chemia. Dla użytkowników domowych bardzo ważne jest to, że ozon czuć tylko w momencie, gdy jeszcze nie zdążył się rozpaść, a następnie nie pozostawia po sobie już żadnych obcych zapachów - tylko świeże i czyste powietrze. Wykorzystanie generatorów ozonu do dezynfekcji w domu, jak i w warunkach komercyjnych jest w pełni bezpieczne dla środowiska oraz nie pozostawia żadnego śladu.

Profesjonalny ozonator - czy da się kupić urządzenie do domowego użytku?

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety ozonatorów i ich ogromną skuteczność, wydaje się to być idealne rozwiązanie do domu, biura, czy dużego obiektu przemysłowego. O ile w lokalach komercyjnych generatory ozonu są powszechne, to do tej pory trudno było o sprzęt adekwatny do mniejszego lokalu lub domu. Dzięki rozwojowi technologii za relatywnie niską cenę można nabyć w pełni funkcjonalny ozonator o wysokiej efektywności, która pozwala dokładnie zdezynfekować pomieszczenia nawet do kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Uwzględniając stosunek ceny do efektywności, ostatecznie jest to bardzo opłacalna inwestycja.

 

 

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy