Windows XP i Office 2003 - koniec wsparcia ze strony firmy Microsoft

Poniedziałek, 17 marca 2014 (05:03)

Ważna informacja dla wszystkich korzystających z Windows XP - dokładnie 8 kwietnia 2014 roku Microsoft kończy oficjalne wsparcie dla tego systemu operacyjnego. Co to oznacza dla jego użytkowników i co można zrobić? Dodatkowo, zakończone zostanie wsparcie dla pakietu biurowego Office 2003.

Zdjęcie

8 kwietnia 2014 kończy się oficjalne wsparcie dla systemu Windows XP /©123RF/PICSEL
8 kwietnia 2014 kończy się oficjalne wsparcie dla systemu Windows XP
/©123RF/PICSEL
W 2038 roku pojawi się coś groźniejszego niż milenijna pluskwa

"13 grudnia 1901" - taka data może wyświetlić się na ekranach komputerów i innych urządzeń elektronicznych opartych o system operacyjny Unix w 2038 roku. Skutki cofnięcia zegara mogą okazać się bardziej dotkliwe niż na przełomie lat 1999 i 2000, kiedy dostawcy oprogramowania musieli... czytaj więcej

- Windows XP ma już 12 lat. Od czasu jego wejścia na polski rynek zupełnie zmienił się nie tylko styl pracy i sposób prowadzenia biznesu. Zmienili się też klienci i konsumenci, którzy oczekują obsługi na wysokim poziomie z wykorzystaniem nowoczesnych kanałów komunikacji i natychmiastowej reakcji, bo do tego przyzwyczaili się jako użytkownicy mediów społecznych, komunikatorów i wiadomości tekstowych - powiedział Wojciech Życzyński, dyrektor odpowiedzialny za sektor SMB w polskim oddziale Microsoft. Decyzja Microsoftu o zakończeniu wsparcia dla systemu XP była wielokrotnie przekładana, ale firma w końcu musiała zdecydować się na ostateczny termin - będzie to 8 kwietnia 2014 roku. Co to oznacza?

Co stanie się z Windows XP po 8 kwietnia?

Po 8 kwietnia 2014 r. pomoc techniczna dla systemu Windows XP przestanie być dostępna. Dotyczy to także aktualizacji automatycznych, pomagających chronić nasz komputer. W tym samym terminie Microsoft wycofa również program Microsoft Security Essentials. Nie będzie on już dostępny do pobrania dla systemu Windows XP. Jeśli masz już zainstalowany program Microsoft Security Essentials, przez określony czas będziesz nadal otrzymywać aktualizacje sygnatur złośliwego oprogramowania, ale nie oznacza to, że twój komputer będzie bezpieczny, ponieważ Microsoft nie będzie już dostarczać aktualizacji zabezpieczeń, aby go chronić.

Reklama

Pod tym adresem możemy sprawdzić, czy korzystamy z Windows XP

Czy mój komputer będzie działać?

Po zaprzestaniu świadczenia pomocy technicznej Windows XP będzie nadal działać, ale komputer może być narażony na różne niebezpieczeństwa i wirusy. Producenci oprogramowania i sprzętu zwykle dostosowują swoją ofertę do najnowszych wersji systemu Windows, dlatego coraz więcej aplikacji i urządzeń nie będzie współpracować z system. Zakończenie wsparcia dla systemu operacyjnego Windows XP w praktyce oznacza, że:

- nie będzie już aktualizacji zabezpieczeń, więc Windows XP będzie coraz bardziej narażony na ataki hakerów czy wirusy,

- dane osobowe i firmowe nie będą już bezpieczne, co może narazić firmę na problemy związane ze zgodnością wersji i z przepisami,

- firmy dostarczające oprogramowanie i sprzęt działający z Windows, prawdopodobnie również nie będą dłużej wspierać działania ich na Windows XP, więc pojawi się problem z serwisowaniem komputerów i kompatybilnością urządzeń peryferyjnych (akcesoriów).

Zdjęcie

Windows XP - legendarny pulpit systemu, który przez wielu jest uważany za "pierwszego dobrego Windowsa" / 
Windows XP - legendarny pulpit systemu, który przez wielu jest uważany za "pierwszego dobrego Windowsa"

Co można zrobić?

Nowy komputer i system

Najprostszą odpowiedzią byłaby rada - należy zmienić system na nowy. W obecnym przypadku, jeśli nie mamy pod ręką kopii Windows 7 lub Windows Vista - kupno Windows 8. Innej wersji systemu nie można już oficjalnie kupić - jeśli jesteśmy przysłowiowym Kowalskim, a nie firmą. Jeśli koniecznie chcemy Windows 7 - pozostaje jeszcze znalezienie komputera sprzedawanego z Windows 7. No właśnie, nie ma się co oszukiwać - zmiana 12-letniego systemu oznacza, że prawdopodobnie będziemy musieli wymienić niektóre z komponentów (np. ilość pamięci RAM, kartę graficzną etc) lub kupić, niestety, nowy komputer - lub używany sprzęt. Kilka potencjalnych poradników można znaleźć poniżej.

Jak kupować używanego notebooka?

O czym należy pamiętać kupując notebooka?

System inny niż Windows - Linux

Alternatywą jest skorzystanie z darmowej dystrybucji systemu Linux - jak na przykład z systemu Ubuntu  Dystrybucje Linuksa mają znacznie mniejsze wymagania sprzętowe niż Windows, ale pod niektórymi względami bardzo różnią się od systemu Microsoft (delikatnie to ujmując). Ogólne omówienie tego tematu można znaleźć w tym miejscu

Zdjęcie

Nie jest bynajmniej tak, że po 8 kwietnia komputery z Windows XP "przestaną działać" - jednak korzystania z nich będzie coraz bardziej problematyczne /©123RF/PICSEL
Nie jest bynajmniej tak, że po 8 kwietnia komputery z Windows XP "przestaną działać" - jednak korzystania z nich będzie coraz bardziej problematyczne
/©123RF/PICSEL

Koniec Windows XP?

Nie ma się co łudzić, że 100 proc. osób korzystających z Windows XP od 8 kwietnia zainstaluje nową wersję systemu operacyjnego marki Microsoft. Obecnie z Windows XP korzysta z niego prawie 30 proc. internautów na całym świecie (w tym także firm). W krajach takich jak Chiny czy Japonia - jest to nadal bardzo popularny system. W Polsce z Windows XP korzysta około 24 proc. aktywnych internautów (dane za Ranking.pl). Firmy produkujące oprogramowanie antywirusowe zdają sobie z tego sprawę, dlatego na rynku pojawiły się programy, które mają chronić użytkowników "Ikspeka" po 8 kwietnia 2014 (przykład tutaj). Oczywiście jest to rozwiązanie pośrednie - dotyczy tylko walki ze szkodliwym oprogramowaniem. Nikt jednak nie poprawi już samego systemu. Od 8 kwietnia Windows XP będzie po prostu działać "coraz gorzej", programy nie będą chciałby z nim współpracować a korzystająca z niego osoba będzie mieć coraz to większe problemy.

Koniec wsparcia dla Office 2003

Wraz zakończeniem wsparcia dla systemu Windows XP, Microsoft podjął decyzję o zaprzestaniu wspierania pakietu biurowego Office 2003. Oznacza to koniec aktualizacji oraz poprawek. Sam program oczywiście nadal będzie nam dzielnie służyć, ale z czasem - podobnie jak Windows XP - możemy mieć coraz większe problemy. Wymiana pakietu biurowego nie jest tak dużym wyzwaniem, jak zmiana systemu - możemy skorzystać z najnowszej wersji Office 365 (test tutaj) lub darmowych alternatyw, jak na przykład LibreOffice (test tutaj).

Artykuł pochodzi z kategorii: Programy

Więcej na temat:Windows XP | Microsoft | office 2003
POLECANE zwiń